Nazývajú ho vizionárom, filantropom, donorom. V každom prípade je to však človek, ktorého možno označiť za biznismena do špiku kostí. Elon Musk istý čas súperil o prvenstvo v rebríčku Bloomberg Billionaires Index so zakladateľom Amazonu Jeffom Bezosom. Doteraz sedel v kresle najbohatšieho muža planéty a zhruba, ktorého len pred pár týždňami predbehol Bernard Arnault. 

Majetok: 139,0 mld. $
Krajina: USA
Vek: 51
Oblasť: informačné technológie, priemysel

Futuristické plány

E. Muskovi ani netrvalo dlho, aby takýto majetok získal. Pred tromi rokmi mal „len“ desatinu z toho – 20 miliárd. Dnes už 51-ročný rodák z Pretórie v Južnej Afrike má okrem juhoafrického aj kanadské a americké občianstvo. Prerazil v oblasti technológií.

Hovorí sa o ňom, že jeho úspech spočíva najmä v schopnosti získavať peniaze z vládnych programov, rôznych dotácií či daňových úľav. Dokáže presvedčiť množstvo investorov, aby mu nalievali milióny často do futuristických plánov. Niekedy sa zdá, že záujemcovia musia stáť v rade, aby mohli investovať do projektu, ktorý práve nadchol najbohatšieho muža sveta.

Tesla a SpaceX

Jeho podnikanie je postavené najmä na dvoch spoločnostiach. E. Musk je generálnym riaditeľom Tesly, najhodnotnejšej automobilky na svete. Spoločnosť so sídlom v Austine v Texase vyrába a predáva elektrické vozidlá a domáce solárne batérie. Miliardár je aj výkonným riaditeľom výrobcu vesmírnych rakiet SpaceX, ktorého produkty NASA využíva na zásobovanie vesmírnej stanice. Automobilka Tesla má aktuálne štyri aktívne gigatovárne, no tam sa to nekončí. 

E. Musk v júni vyhlásil, že ďalšia podobná fabrika by mohla stáť v Severnej Amerike, konkrétne v Kanade. Akcie Tesly sú v pohybe. Od svojho vrcholu v roku 2021 klesli už o viac ako 25 percent. Viac však napovie to, že za posledné tri roky vzrástli o 1 900 percent, čo z nich robí najlepšiu investíciu pre nejedného záujemcu. Najväčší podiel akcií kontroluje samotný E. Musk. Podľa posledných údajov vlastní 155,04 milióna akcií automobilky Tesla.

O niečo nadčasovejšie sa zdajú miliardárove záujmy v spoločnosti SpaceX. Plánuje uskutočniť misiu na planétu Mars s cieľom kolonizovať ju. Má to byť záložný plán na prežitie ľudskej rasy. Aktívny je aj v oblasti robotizácie a dlhodobo upozorňuje na nebezpečenstvo umelej inteligencie, ktorú považuje za najväčšiu hrozbu pre ľudstvo. Netreba obísť ani to, že bol medzi prvými, ktorí stáli za myšlienkou PayPalu, občas zaujme aj snahou o propagovanie bitcoinu.

Tanec okolo Twitteru

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa