Koľko stojí žilinská Kia Ceed v cudzine? Kým na Slovensku stačí záujemcom o základnú motorizáciu bez príplatkovej výbavy 13-tisíc eur, v Dánsku si musia pripraviť dvojnásobnú sumu. Podľa vzoru Big Mac Indexu sme pripravili iPhone index a Ceed index, porovnávajúci ceny oboch výrobkov na rôznych európskych trhoch.

V prípade tohtoročného iPhonu SE sa cenovky v oficiálnej distribúcii pohybujú v pomerne úzkom pásme od 417 do 531 eur. Napríklad vo Švédsku jabĺčkový telefón predáva Apple za 5,5-tisíc švédskych korún, v prepočte 528 eur. Na Slovensku atorizované obchody prístroj ponúkajú za 479 eur. Najlacnejší je iPhone SE vo Švajčiarsku, a to vďaka nízkej 7,7-percentnej DPH.

Prvý vlakový spoj spoločnosti Regiojet Praha - Rijeka
Neprehliadnite

Dopravná chrbtica je slabá. Vlakové a autobusové spojenia sú nedostatočné

V prípade automobilov sú cenové rozdiely oveľa výraznejšie. Okrem DPH totiž hrajú úlohu ďalšie tri faktory – cenová politika dílerov, odlišné stupne výbavy na jednotlivých trhoch a ďalšie poplatky spojené s registráciou nového vozidla.

Malé auto s litrovým benzínovým motorom v základnej výbave Dánov vyjde na 26-tisíc eur. Španieli za rovnaký automobil zaplatia menej ako polovicu. Aj na Slovensku sa Kia Ceed predáva relatívne lacno.

To však neznamená, že Kia je pre Slovákov dostupnejšia. Kým na Slovensku nestačí na Ceed ani celý priemerný ročný čistý príjem, v Dánsku by z neho po nákupe ešte 41 percent zostalo.

Mini kempovanie - tri kreácie pokope
Neprehliadnite

V kempoch je už opäť plno. Na lokalite až tak nezáleží

Vôbec najdostupnejšie sú nové autá pre Švajčiarov, ktorí si z ročného zárobku môžu zaobstarať skoro tri.

Švajčiarsko kraľuje aj rebríčku dostupnosti iPhonu. V Bulharsku zhltne nový telefón od Applu celý mesačný príjem, na Slovensku 57 percent, v Česku necelú polovicu, vo Švajčiarsku je to dokonca iba deväť percent.