Slovenský vozový park starne. Podľa štatistík ministerstva vnútra bolo v práve skončenom roku v krajine zaregistrovaných 113-tisíc nových áut. To je síce viac ako v rokoch 2020 a 2021, zároveň však stále výrazne menej ako v roku 2019. Vtedy ich bolo takmer 135-tisíc.

Slováci sa pritom so svojimi plechovými miláčikmi lúčia neochotne. Vlani ich vyradili z evidencie len 58 852, o 20-tisíc menej ako v spomínanom roku 2019. To má za následok, že celkový počet evidovaných vozidiel na Slovensku rastie nepretržite už sedemnásť rokov. K 31. decembru 2022 ich úrady evidovali už 3,35 milióna, teda dvakrát viac ako pred dvadsiatimi rokmi.

Príliv jazdených áut neslabne

K dlhodobej neudržateľnosti týchto trendov prispievajú ešte dva faktory. Nové aj staré autá v posledných mesiacoch dražejú, kým reálne mzdy klesajú. Podľa údajov Štatistického úradu SR boli motorové vozidlá v decembri priemerne o 8,4 percenta drahšie ako rok predtým. Reálne mzdy v novembri 2022 boli o 5,3 percenta nižšie ako v decembri 2021.

Na objeme trhu s ojazdenými autami sa to zatiaľ neprejavuje. Vlani sa na Slovensko doviezlo viac ako 81-tisíc vozidiel, podobne ako v predchádzajúcich troch rokoch. Spoločnosť Aures Holdins, ktorá prevádzkuje sieť autobazárov AAA Auto a Mototechna na Slovensku, v Česku, Poľsku a Maďarsku, ohlásila za rok 2022 predajný rekord.

„Napriek zhoršujúcej sa ekonomickej situácii a nedostatku jazdených áut na trhu v celej strednej Európe sa nám podarilo opäť predať viac vozidiel ako pred rokom,“ pochválila sa generálna riaditeľka firmy Karolína Topolová.

Na Slovensku idú tradične najviac na odbyt hatchbacky, ktoré tvoria takmer tretinu dopytu. Ich popularita však s nástupom obľuby SUV pozvoľna klesá. Vlani sa tento trend zastavil.

„Časť zákazníkov začala do rodiny kupovať druhé aj tretie auto, a to malé a úsporné na prevádzku. Často išlo o staršie vozidlá s nižšími obstarávacími nákladmi,“ vysvetľuje K. Topolová.

Staršie, drahšie a na splátky

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa