Samosprávy prídu vinou nového prorodinného balíčka o stovky miliónov eur. Koľko na tom stratia občania? Je to správne rozhodnutie? O tejto problematike sa TREND rozprával s prezidentom Únie miesť Slovenska (ÚMS) a primátorom mesta Trenčín Richardom Rybníčkom. 

Ako prebiehali rokovania s vládou o financovaní prorodinného balíčka? 

Bratia Česi majú na to pekný výraz, ktorý v slovenskom jazyku nemáme. Volá sa to „povídání“. Trikrát sa s nami stretol minister financií a raz premiér. Porozprávali sme sa. Bolo to také príjemné „povídání“. My sme im dali vedieť, čo si o tom myslíme, a oni nám povedali, akí sme pre nich dôležití. V skutočnosti novú legislatívu s nami nikto seriózne neriešil.

Takže aj ten návrh, ktorý je na stole, bol bez akýchkoľvek vašich zapracovaní?

Absolútne. 

O koľko peňazí prídete? 

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zverejňuje predpokladaný príjem samosprávy z hľadiska dane z príjmu fyzických osôb. Ide o strategický príjem pre mestá, obce a pre vyššie územné celky. Na základe týchto odhadov mestá a obce plánujú svoje bežné príjmy a výdavky. Napríklad tohtoročný naplánovaný rozpočet bežných príjmov mesta Trenčín bude zhruba o 700-tisíc eur nižší. Budúci rok to môže byť niekde medzi tromi a štyrmi miliónmi eur. Približne osemdesiat percent bežných príjmov mesta tvoria dane z príjmu fyzických osôb. Takže v tejto chvíli si budeme musieť sadnúť nad rozpočet, ktorý už je schválený, a budeme musieť riešiť 700-tisícový výpadok. 

Mohli by ste to previesť na percentá? O akom percentuálnom poklese hovoríme, ak ho porovnáme s predikovaným príjmom?

V súčte všetkého, čo idú prijímať, je to okolo 13 percent. Ale keď vezmeme do úvahy stúpajúce náklady na energie, tak sa to blíži k 20 percentám.

Výpadok sa bude týkať už tohtoročného rozpočtu? 

Áno. Každý mesiac dvadsiateho dostaneme dotáciu z podielových daní. Vtedy robíme porovnanie oproti predošlému roku, vždy to vychádza podľa prognóz Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Už od prvého júla má platiť nový daňový bonus, ten pôjde z dani z príjmu fyzických osôb. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa