Developerská spoločnosť Cresco Real Estate, ktorá je jedným z lídrov rezidenčného bývania na Slovensku, má v tomto roku ambiciózny plán. Na trh chce uviesť tisíc nových bytov. Ako to môže ovplyvniť vývoj cien nehnuteľností v Bratislave, na to pozná odpoveď jej výkonný riaditeľ Ján Krnáč. Rozmach rezidenčného bývania v metropole sa podľa neho nekončí. V blízkom čase developer zamieša karty aj dvomi novými projektmi.

Ako vnímate vlaňajší rok z pohľadu predaja nehnuteľností?

Predaj z roku 2020 berieme do úvahy len čiastočne. Bol to rok plný nepredvídateľných situácií a, samozrejme, podpísal sa aj pod objem predaja. Postupne sa však ľudia prispôsobili, my sme zmenili určité procesy a v druhej polovici roka sa predaj naplno rozbehol. Môžem potvrdiť, že posledný štvrťrok bol u nás najsilnejší v roku. Vo štvrtom kvartáli sme predali tretinu z celoročného predaja. Máme ambiciózne plány na rok 2021 a verím, že napriek kríze sa nám ich podarí naplniť.

Developer, šéf spoločnosti Cresco.
Neprehliadnite

Developer z prvej ligy: Ceny budú prinajhoršom stagnovať

Čo ste museli doteraz prispôsobiť  a zmeniť?

O náš produkt je na trhu stále obrovský záujem, ale ako každý podnikateľ sme sa jej museli prispôsobiť. Zmenili sme určité predajné procesy, marketingová komunikácia sa presunula do online priestoru. Proces výstavby našťastie veľmi zasiahnutý nebol a naše stavby sme boli schopní udržať v plánovaných harmonogramoch. Žiaľ, o dosť ťažšie je to s úradmi, ktoré fungujú veľmi obmedzene.

Potvrdzujete, že dopyt je naďalej silný. Je dostatočne veľký na to, aby trvalo tlačil ceny nehnuteľností nahor?

Dopyt je stabilný a silný, dostupnosť hypoték so znižujúcou sa úrokovou mierou spolu s investorským kapitálom, ktorý sa presúva z iných odvetví do rezidenčných nehnuteľností, kompenzuje zvyšujúcu sa nezamestnanosť a neistotu. Na druhej strane je stále klesajúca ponuka novostavieb. Rozvojových lokalít, kde je možné v Bratislave stavať bývanie, je minimum. Mesto a samosprávy nevedia pružne reagovať, navyše koronakríza prispela k ešte zdĺhavejšiemu procesu povoľovania a tým sa ponuka bude len znižovať. Tieto faktory logicky tlačia ceny bývania nahor.

Ilustračné foto.
Zdroj: CRESCO REAL ESTATE

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa