Posledné dva pandemické roky významne ovplyvňovali aj trh mobilných operátorov. Mnohé firmy fungovali na home office a výučba v školách prebiehala formou dištančného vzdelávania. Mobilným operátorom to prinášalo množstvo nových príležitostí, dnes však stoja pred ďalšími veľkými výzvami.

Firmy z top dvadsiatky vlani utŕžili celkovo viac než 2,2 miliardy eur, čo je takmer o 33 miliónov eur viac než v roku 2020. Zlomovou udalosťou začiatkom tohto roka bolo uzatvorenie medzioperátorskej dohody o refarmingu spektra 1,8 gigahertza (GHz), ktorá prinesie jeho efektívnejšie využitie a z toho vyplývajúce skvalitnenie poskytovania mobilných služieb. Pod taktovkou regulátora sa takto celý sektor pohol smerom k racionálnym riešeniam.

Len slovenský kapitál

Najväčšou udalosťou vlaňajška v oblasti telekomunikácií bolo zlúčenie spoločností Swan a Swan Mobile. V priebehu septembra sa vďaka zdravej kondícii oboch firiem podarilo na základe bankového financovania získať do skupiny 50-percentný podiel Swanu od finančného partnera Sandberg Capital, čím sa naplnili všetky predpoklady na fúziu oboch spoločností.

Kupujúcim bola spoločnosť Swan Mobile, ktorej majoritným vlastníkom je DanubiaTel slovenských podnikateľov, bratov Juraja a Pavla Ondrišovcov. DanubiaTel je zároveň vlastníkom zvyšného 50-percentného podielu vo Swane. Dnes je Swan druhým najväčším poskytovateľom fixných telekomunikačných služieb v biznissektore a jediným operátorom na trhu s čisto slovenským kapitálom.

„Táto transakcia mala pre nás strategický význam z viacerých dôvodov. Umožnila nám zjednotiť akcionársku štruktúru v oboch sesterských spoločnostiach  a pripraviť tak ich zlúčenie. Od 1. 1. 2022 pôsobíme na trhu ako jeden spojený subjekt s jednotnou stratégiou predaja fixných a mobilných telekomunikačných služieb.

Je to dôležité z pohľadu trhových trendov, ktorým dominuje predaj konvergentných fixno-mobilných služieb. Obchodný úspech v tejto oblasti je podmienený flexibilitou pri tvorbe produktových propozícií, ktorú by sme len ťažko hľadali v akcionársky heterogénnom prostredí,“ vysvetľuje generálny riaditeľ spoločnosti Swan Roman Vavrík. 

Zákazníci pribúdali

Rok 2021 sa vo fixnom aj mobilnom Swane napriek pandémii vydaril. Operátor 4ka oslávil v októbri 2021 už šieste narodeniny, pričom záujem o mobilné paušály zo strany zákazníkov ani vlani neklesol. Tie s neobmedzenými dátami tvorili takmer 53 percent  zo všetkých predaných paušálov, čím sa potvrdilo, aké dôležité sú veľké objemy dát pre cieľovú skupinu operátora. 

Najviac úsilia spoločnosť venovala príprave konvergentnej ponuky (FMC) a príprave na spojenie fixného a mobilného operátora. Predaj konvergentných fixno-mobilných produktov bude operátor realizovať pod spojenou značkou 4ka. Jednou z nosných zmien bude, že fixné portfólio, ktoré doposiaľ poskytoval na lokálnej úrovni, bude predávať celoplošne.

Z pohľadu investícií najviac finančných zdrojov smerovalo do rozširovania 4G pokrytia, do vybudovania unifikovanej celoslovenskej chrbticovej siete, zlepšovania zákazníckej skúsenosti prostredníctvom posilňovania back office systémov a nemalé prostriedky sa venovali do zákazníkov pri získavaní nových klientov alebo predlžovaní existujúcich kontraktov. Celkové investície oboch spoločností za rok 2021 presiahli 25 miliónov eur.

„Rok 2021 sme uzatvorili so zákazníckou bázou, ktorá prekročila počet 568-tisíc aktívnych SIM kariet mobilných služieb a vyše 90-tisíc zákazníkov fixných služieb. Za rok sme tak zaznamenali čistý prírastok zákazníckej bázy na úrovni 65-tisíc, čo je v porovnaní s rokom 2020 veľmi uspokojivý výsledok na úrovni okolo 13-percentného rastu,“ dodáva R. Vavrík.

Príchod 5G siete

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa