Keď Slovák dostane otázku, kam by vložil voľné peniaze, okamžite prichádza na rad debata o nehnuteľnostiach. Byty a domy sú v kurze, je to investícia, ktorej aj drobný investor rozumie a má jasnú predstavu o tom, že fyzické múry reprezentujú hodnotu. Viac ako 90 percent obyvateľov Slovenska býva vo vlastnom a ich záujem o nehnuteľnosti sa odráža aj v tom, ako uvažujú o investíciách. Alternatívou kúpy investičného bytu môže byť vstup do realitných fondov. Na Slovensku rozhodne nepatria k najvýkonnejším, no pre ľudí, ktorí nehnuteľnostiam veria, môže byť táto možnosť lákavá.

Výnosy na infláciu nestačia

Tento investičný nástoj je investíciou do nehnuteľností, no nie do konkrétneho bytu a domu. V port-fóliu realitných fondov je viacero budov, ktoré investorom prinášajú výnos. Kúpou podielu v realitnom fonde investor získa právo na časť z tohto výnosu. Výhod oproti kúpe investičného bytu je viac, no jednou z najvýznamnejších je diverzifikácia rizika aj rýchlejšie speňaženie investície.

V podielových fondoch na Slovensku je celkovo približne osem miliárd eur. Z toho štvrtina je práve v realitných fondoch, teda zhruba dve miliardy eur. Výkonnosť týchto fondov však v porovnaní so súčasnou mierou inflácie jednoducho nie je dostatočná. Za uplynulé tri roky tieto fondy dokázali vygenerovať priemerné ročné zhodnotenie na úrovni 3,1 percenta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa