Priemyselné a logistické nehnuteľnosti sa dnes v celej Európe aj vplyvom pandémie považujú za kritickú infraštruktúru štátu. Vďaka nízkej neobsadenosti sú pre investorov čoraz zaujímavejšou alternatívnou investíciou, ktorá si v čase krízy dokáže udržať hodnotu, dokonca ju zvyšovať.

Vývoj, ktorý nastal ihneď po pandémii, však spôsobil oveľa výraznejšie disrupcie trhu. Vojnový konflikt na Ukrajine paradoxne urýchlil potrebu riešiť ich a nasmeroval pohyb trhu a výroby späť k Západu. Presun firiem do Česka a na Slovensko ešte viac odkryl veľký potenciál tunajšieho regiónu a priniesol dopyt po nových industriálnych nehnuteľnostiach.

Priemysel sa vracia

Na rastový trend trhu s priemyselnými a logistickými nehnuteľnosťami sa preto začína spoliehať čoraz viac lokálnych firiem a investorov. Globalizovaná ekonomika totiž narazila na limity a pre neočakávané krízy, akou je pandémia či vojna na Ukrajine, sa trend deglobalizácie akceleroval.

Zárodky deglobalizácie a návratu výroby do Európy tu však boli už pred rokom 2020, naznačuje Robert Ides, spoluzakladateľ investičnej skupiny Arete, ktorá je jedným z lídrov v investíciách do industriálnych nehnuteľností v Česku a na Slovensku.

Dodávateľské reťazce podľa neho boli krehké už skôr a výpadky dodávok, napríklad z Číny, boli každodennou realitou, len sa o nich nehovorilo. Biznis však vo všeobecnosti „miluje“ stabilitu a európsky priemysel obzvlášť, pokiaľ ide o dodržiavanie lehôt, preto pritiahnutie kedysi presunutej výroby späť do regiónu obchodu prospieva.

„Úprimne povedané, nevidím na obzore žiadnu udalosť, ktorá by tento trend v dohľadnom čase zvrátila. Môžeme špekulovať, že napríklad keď sa situácia na Ukrajine upokojí, bude opäť snaha liberalizovať vzťahy s Moskvou. Lenže to hovoríme o nutnosti vymeniť politické vedenie v Rusku, čo môže trvať pokojne celú dekádu,“ hovorí R. Ides.

Naopak, za predpokladu, že konflikt na Ukrajine sa vyrieši mierovou cestou, obnova zničenej krajiny bude obrovskou príležitosťou pre všetky firmy v regióne a vyvstane potreba nových priemyselných parkov. R. Ides dodáva, že logistický biznis napreduje, keďže Európa sa snaží byť priemyselne sebestačná a vzhľadom na politickú neistotu sťahuje k sebe kritický priemysel, pričom to zaistí väčšiu ekonomickú stabilitu.

Modernizácia udrží rast

Z tohto trendu môžu vďaka priamym investíciám fondov ťažiť aj investori, ktorí mali doteraz k industriálnym nehnuteľnostiam ďaleko. Nájomná aktivita na trhu s logistickými a priemyselnými nehnuteľnosťami sa totiž zvyšuje.

Pretrváva dopyt aj nedostatok nových priestorov, čo tlačí na rast nájomného. Práve vyššie nájomné kompenzuje v posledných rokoch rastúcu cenu priemyselných nehnuteľností a udržuje tak zaujímavé výnosy v tomto type aktív.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa