Koronavírus od marca dočasne „zastavil čas“ na celom svete a na viacerých miestach Slovenska takmer úplne ochromil fungovanie mnohých firiem. Do značnej miery tento nový vírus obmedzil aj prácu na slovenských súdoch, ktoré dočasne vykonávali iba skutočne neodkladné úkony. Aktivity súdov limituje aj nový schválený balík vládnych mimoriadnych opatrení, takzvaný lex korona, ktorý sa zameriava na posuny termínov, daňovú a inú pomoc podnikateľom a občanom.

Koronaobmedzenia na súdoch

Zaregistrovať vlastnú firmu, zmeniť v nej konateľa či sídlo. Podnikatelia môžu zabudnúť na to, že to bude v tomto období jednoduché. Sú v dlhom poradovníku registrových súdov, ktoré majú starostí vyše hlavy. Právnické osoby totiž museli do konca vlaňa-j-ška zapísať údaje o konečnom užívateľovi výhod do obchodného registra, pričom tieto súdy majú na vydanie rozhodnutia čas do júna tohto roka. Otázne je, či sa vzhľadom na súčasnú pandémiu termín ešte legislatívne neposunie. 

Uľahčiť fungovanie bežným ľuďom i podnikateľom v časoch pandémie koronavírusu môžu aj ďalšie opatrenia bežných súdov v rámci schváleného zákona o mimoriadnych opatreniach, takzvaný lex korona. Od konca marca sa napríklad prerušili premlčacie, prekluzívne a procesné lehoty predbežne až do 30. apríla tohto roka.

Novelou zákona tieto lehoty predĺžené neboli. Koncom apríla sa však  novelou pôvodného zákona posunuli niektoré ďalšie lehoty. Od 21. apríla do 31. mája nemožno pristúpiť k vykonaniu záložného práva, čo znamená, že veriteľ nemôže vymáhať  pohľadávku touto formou. Rovnako aj dražobník, súdny exekútor a správca musia do 31. mája upustiť od dražby či iného predaja majetku dlžníka pod hrozbou  neplatnosti týchto úkonov.

Len do konca apríla tohto roka bola predĺžená lehota, dokedy dlžník musel podať návrh na vyhlásenie konkurzu, z 30 na 60 dní. „Hlavné pojednávania, pojednávania a verejné zasadnutia sa počas mimoriadnej situácie vykonávajú iba v nevyhnutnom rozsahu, pričom zo súdnych pojednávaní bola vylúčená verejnosť,“ spresňuje Alexandra Szakálová z tlačového odboru rezortu spravodlivosti, ktorý vedie ministerka Mária Kolíková.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa