Energetický sektor sa vlani prepadol o 44 percent, letecký priemysel stratil pätinu hodnoty. Ceny komodít sa začali spamätávať z prepadu počas prvej polovice minulého roka až tesne pred záverom roka. Oživenie podporovalo viacero faktorov súčasne. Okrem slabého dolára to bol optimizmus spojený s vakcínou proti koronavírusu, no aj schválenie balíčka vládnej pomoci v USA a pokračujúca podpora centrálnych bánk.

Bloomberg Commodity Index bol za posledný štvrťrok minulého roka v pluse takmer o deväť percent. Cena americkej ropy WTI s májovou dodávkou sa v jednom momente prepadla dokonca do mínusu. Medzinárodná energetická agentúra (IEA) odhaduje, že prevaha ponuky nad dopytom bude na ropnom trhu pretrvávať aj v roku 2021.

„Väčší objem ropy odoberá len Čína a India. Zvyšok sveta sa ešte topí v problémoch. Medzinárodné organizácie ako OPEC, IEA a EIA preto vo svojich najnovších správach varujú, že hľadanie rovnováhy na trhu s ropou bude trvať dlhšie, ako sa čakalo,“ dodáva komoditný stratég Saxo Bank Ole Hansen.

zlato
Neprehliadnite

Zlato odolalo korone. Ako sa mu darilo v roku 2020?

Drahým kovom sa darilo

Na konci minulého roka rástli takmer všetky drahé kovy. Zlato lámalo rekordy, meď bola napríklad na najvyšších hodnotách za uplynulých sedem rokov. Striebro sa za jeden týždeň v decembri posilnilo o sedem percent.

„Záujem o tieto komodity ženie nahor transformácia hospodárstva smerom k zelenej ekonomike, čo zvyšuje dopyt po priemyselných kovoch vrátane striebra,“ pripomína O. Hansen. Cena striebra bude podľa O. Hansena rásť v tomto roku dokonca rýchlejšie ako cena zlata.

„Zelená energetická politika nového amerického prezidenta Joea Bidena, Európskej zelenej dohody a Číny povedie k väčšiemu dopytu po solárnych paneloch, pri ktorých výrobe sa striebro využíva,“ vysvetľuje O. Hansen.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa