Pandémia koronavírusu urobila škrt cez rozpočet ľuďom, ktorí sa rozhodli zabezpečiť si pasívny príjem prenájmom nehnuteľnosti. V súčasnosti ani nie je vhodný čas kupovať investičnú nehnuteľnosť s cieľom prenajímať ju. 

Drahá kúpa

Ceny nehnuteľností totiž rastú, no súbežne s tým klesajú ceny prenájmov. To je mimoriadna situácia, ktorú priniesla pandémia. Mnohí ľudia, ktorí pôvodne dochádzali do práce vo väčších mestách, sa vrátili do domácich kancelárií a prenájom zrazu zďaleka nie je jednoduchá cesta k peknému príjmu.

„Kúpa investičného bytu za požičané peniaze sa začala počas pandémie podobať plávaniu v rieke proti prúdu. Dynamický rast predajných cien nehnuteľností a klesajúce nájmy túto časť záujemcov o investičné byty v excelových tabuľkách čoraz viac nemilosrdne unášali do červených čísel. Do pomykova investorov dostávali aj úvahy o nemalom zvyšovaní dane z nehnuteľností,“ hovorí hlavný analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický.

hypoteka
Neprehliadnite

Lacná hypotéka je príležitosť. Možno je dobré ju nevyužiť

Dopyt po bývaní v súkromnom prenájme likviduje aj situácia na hypotekárnom trhu. Mimoriadne lacné hypotéky v súčasnosti znamenajú, že záujemcovia o bývanie sa snažia byt predovšetkým kúpiť.

Splátka hypotéky pri priemernom trojizbovom byte je aktuálne všade nižšia než priemerná cena prenájmu trojizbového bytu. Platí to v prípade, že splatnosť hypotéky je tridsať rokov a financuje sa osemdesiat percent hodnoty nehnuteľnosti. To, že na Slovensku neexistuje systém lacného dostupného nájomného bývania, tlačí v podstate každého do kúpy nehnuteľnosti.

Kúpu dobre prerátajte

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa