Prechádzame cez rieku Váh preplneným mostom do mesta Hlohovec. Je pracovný deň ráno a pohyb ľudí v uliciach je čulý. Nezamestnanosť je v tomto meste dlhodobo najnižšia na Slovensku. Na konci minulého roka bolo bez práce len niečo vyše dvoch percent ľudí.  V máji tohto roka nezamestnanosť napriek koronakríze neprekročila štyri percentá.

Pred mestom stojí  malý priemyselný park, kde vyrábajú napríklad spoločnosti Faurencia a Plastic Omnium. Obe sú subdodávateľmi automobilového priemyslu. V meste je aj veľký výrobca liekov Saneca Pharmaceuticals, bývalá Skovakofarma. A potom množstvo malých lokálnych firiem. Veľké firmy zatiaľ koronakríza veľmi nepostihla, aj keď miestni zdôrazňujú slovo zatiaľ. Saneca potvrdila, že posledné tri mesiace prežila bez strát a predaj sa jej dokonca zvýšil o desať percent.

Na snímke pre šíriaci sa nový koronavírus vyľudnená tržnica na  Námestií SNP v Banskej Bystrici 27. marca 2020. FOTO TASR - Ján Krošlákk
Neprehliadnite

Nový daňový mix môže mestám a obciam pomôcť, len ak budú jasné ich kompetencie

Peniaze sú, ale nedajú sa rýchlo minúť

Primátor mesta Miroslav Kollár (Za ľudí) bol len nedávno na rokovaní samospráv s vládou o tom, ako využiť peniaze na sanovanie dôsledkov koronakrízy. „Dozvedel som sa, že peňazí na pomoc mestám má vláda dosť. Lenže my ich nedokážeme minúť na to, na čo potrebujeme, najmä nie tak rýchlo, ako si vláda predstavuje,“ vysvetľuje M. Kollár.

Peniaze od štátu by mali ísť najmä na kapitálové výdavky miest, čiže na investície, a mali by sa minúť do konca tohto roka. Lenže už je jún, a kto nemá nachystané hotové projekty, nedokáže investičný projekt vysúťažiť a do pol roka zaplatiť. „Chápem, že ministerstvo financií sa bojí, že tie peniaze prejeme a neinvestujeme, ale termín je šibeničný,“ dodáva M. Kollár.

Na snímke Miroslav Kollár, primátor mesta Hlohovec.
Zdroj: Martin Mikláš
Na snímke Miroslav Kollár, primátor mesta Hlohovec.

Hlohovec by mohol z vládnych peňazí financovať menšie opravy škôl či iných mestských budov alebo dobudovať cyklotrasy. Ale na veľký projekt si pre krátkosť času netrúfa. „Viac by nám pomohlo, keby sme z vládnych peňazí mohli financovať už zaplatené kapitálové výdavky, ktoré sme platili z prebytku bežného rozpočtu. Tak by sme si uvoľnili peniaze na pokrytie výpadkov z podielových daní,“

vysvetľuje M. Kollár. Problém s peniazmi od štátu je aj ten, že ešte nie je isté, či budú vo forme dotácií alebo lacných pôžičiek, alebo kombináciou oboch. Hlohovec, ale aj iné mestá sa obávajú, že pôžičky by nedokázali splácať, keby sa ich finančná situácia zhoršila.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa