Od septembra pribudne na Slovensku zvláštna stredná škola. Výučba bude unikátna obsahom aj formou. Študentov ani učiteľov nebudú viazať košaté štátne osnovy, nevyruší ich dohľad školských inšpektorov. Ako sa volá táto škola a v ktorom meste pôsobí, nie je podstatné. Kľúčová otázka je: Ako môže v slovenskom školskom systéme fungovať? Odpoveď znie: Nemôže.

Grünebergove poklady

Múry Sasinkovej a Moskovskej ulice v Bratislave ukrývajú pred očami okoloidúcich nevšedný architektonický zážitok. Ak preniknete do vily bratislavského továrnika na kefy Karla Grüneberga, zvonku nenápadná budova vám ponúkne očarujúci pohľad na vstupnú halu s nádherným dreveným schodiskom, pôvodnými vitrážami či štukovým stropom.

Za storočie existencie budovy ich nepoškodil sovietsky ani portugalský veľvyslanec, bez ujmy prežili aj správu neďalekej lekárskej fakulty. „Trochu to tu pripomína Rokfort a Harryho Pottera, však?“ prehodí pri pohľade na vzácne artefakty Chris Cheney. Vysoký štíhly Američan s pokojným prejavom je riaditeľom novej súkromnej strednej školy Leaf Academy, ktorá tu o necelé tri týždne privíta prvú pol stovku študentov.

Absolvent Harvardu má za sebou dlhoročné skúsenosti zo svetových škôl, po pôsobení v Juhoafrickej republike dal namiesto návratu do vlasti prednosť Slovensku. „Celá rodina bola proti, no šancu vybudovať školu úplne od začiatku má človek raz za život – a tak sme tu,“ hovorí so sotva viditeľným pousmiatím. Na trávniku pred klasicistickou vilou začiatkom septembra privíta študentov z ôsmich krajín, ktorí tu pod dohľadom jeho tímu budú získavať potrebné zručnosti a vedomosti.

Škola je na Slovensku unikátna – nie však skvelou budovou v centre mesta, plejádou starostlivo vybraných pedagógov či zahraničným riaditeľom. Nič z toho v skutočnosti nie je dôležité. Jej kľúčovou prednosťou je – sloboda.

„Hacknuté“ vzdelávanie si razí cestu

Američan Chris Cheney si namiesto návratu domov z Juhoafrickej republiky vybral Slovensko. Zdroj: Maňo Štrauch

V časoch cisárovnej

Ak by sme si odmysleli technické vybavenie a odev žiakov a učiteľa, pohľad do triedy bežnej slovenskej školy je dnes prakticky totožný s pohľadom do školskej triedy v Rakúsko-Uhorsku po roku 1774. Cisárovná Mária Terézia v tom čase dala zaviesť Školský poriadok, ktorý položil základy masového vzdelávania vtedajších nevoľníkov potrebného pre rozvoj monarchie, a podľa toho vyzerala aj výučba.

„Veľa škôl na Slovensku stále učí rovnako – učiteľ pred tabuľou vysvetľuje a žiaci si píšu poznámky,“ hovorí odborník na vzdelávanie Vladimír Burjan. Jeho spoločnosť Exam testing robí na školách pravidelné prieskumy na rôzne témy, v tomto prípade išlo o vzorku tisícov žiakov, ktorí mali opísať, ako vyzerá typická vyučovacia hodina v ich škole.

Každý žiak, ktorý dnes v takej tereziánskej triede sedí, by najradšej sklonil hlavu k smartfónu, ktorý má v batohu alebo potajomky zapnutý pod lavicou. Predstava, že miesto Snapchatu si v ňom prezerá satelitné mapy Googlu a snaží sa nájsť zvyšky starodávneho mesta Palmýra, by pritom mohla vyvolať záujem a príjemné zimomriavky na oboch stranách katedry.

Ak by však učiteľ pokračoval v snívaní a predstavil si, ako presadzuje nový spôsob výučby, namiesto husej kože by mu zrejme vyskočil ekzém. „Tá možnosť tu je, ale je to byrokraticky náročný postup s neistým výsledkom a pri množstve iných povinností sa na to riaditelia radšej vykašlú, ako by mali riskovať,“ hovorí V. Burjan o experimentálnom overovaní, ktorým musí prejsť každý zdola iniciovaný návrh na zmenu vzdelávania.

Pohľad do triedy bežnej slovenskej školy stále pripomína výučbu v Rakúsko-Uhorsku

„Hacknuté“ vzdelávanie si razí cestu

Matej Sapák je spoluautor projektu Leaf Academy. Zdroj: Miroslava Spodniaková

Odstrihnutie od systému

„Dva roky sme analyzovali možnosti slovenskej legislatívy a napokon sme sa rozhodli, že budeme zahraničnou školou pôsobiacou na Slovensku. To, že nebudeme zaradení do slovenskej siete škôl, nám umožní učiť iný obsah a inou formou ako väčšina ostatných škôl,“ hovorí spoluautor projektu Leaf Academy Matej Sapák. Absolvent matematiky a práva na Harvarde sa po návrate spoza oceánu zamestnal v nadnárodnej advokátskej kancelárii, po čase však dal prednosť práci na lepšej budúcnosti Slovenska. S kolegami z iniciatívy Leaf rozbehol projekt výchovy novej generácie lídrov s ambíciou zlepšiť krajinu. Iniciatíva financovaná realitným miliardárom Ivanom Chrenkom z HB Reavis vyvrcholila

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa