Na finančnej kríze sa dá zarobiť a týka sa to aj bežného človeka, ktorý nemá čas či chuť sledovať trhy a špekulovať o investičných rozhodnutiach. Pokles akciových trhov je dobrá príležitosť na to, aby skúsil zhodnotiť svoje úspory. Prostriedky klientov spravujú aj banky, investovať s nimi je pre klienta relatívne jednoduché.

S bežným účtom aj bez neho

Správu aktív banky ponúkajú majiteľom bežného účtu. Ten však nie je nevyhnutne potrebný. Tým, ktorí bežný účet majú, bankové domy otvárajú investičné konto. „Je potrebné otvoriť si aj majetkový účet, ktorý slúži na evidenciu investícií. Samozrejme, súčasťou toho je aj definovanie investičného profilu klienta,“ hovorí Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.

Asset management sa dá využívať aj bez základného bežného účtu a investičný účet môže existovať aj samostatne. „Do podielových fondov môže investovať aj neklient, netreba mať zriadený bežný účet,“ hovorí Martin Smrek z Tatra Asset Management. Tieto produkty sú dostupné aj pre klientov, ktorí majú k dispozícii len malé sumy. Banky správu aktív ponúkajú aj tým, ktorí sú schopní odložiť si aspoň dvadsať eur mesačne. Aj táto suma im môže pomôcť vytvárať si základnú finančnú rezervu. Bankové inštitúcie umožnia vkladať prostriedky v pravidelných intervaloch, určená suma môže odchádzať mesačne, ale napríklad aj týždenne.

Investovanie cez vlastnú banku je jednou z možností aj pre úplných laikov. Investovať sa dá do akcií firiem, dlhopisov vydaných štátmi alebo firmami, do nehnuteľností, drahých kovov či iných komodít. Banky klientom poskytnú základné informácie o fondoch vrátane historickej výkonnosti či geografického rozloženia. „Bežný človek však nemá dostatočné znalosti, skúsenosti, čas ani kapitál, aby mohol investovať na vlastnú päsť. Pravdepodobnosť, že dokáže zvládnuť nástrahy finančných trhov, je malá,“ hovorí M. Smrek. Dopĺňa, že práve preto vznikli podielové fondy, ktoré investovanie umožňujú s rôzne vysokou sumou.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa