Umelá inteligencia (AI) dokáže namaľovať obraz ako od Rembrandta. Budí to pohoršenie i obdiv. AI však môže tvoriť oveľa komplexnejšie umenie, ktoré si nálepku „umenie“ skutočne zaslúži. S jej pomocou môže fascinujúce obrazy vytvárať doslova každý, teda ak má počítač a internet...

Snívajú androidi o elektrických ovečkách? Pýta sa v titule svojej kultovej knihy, podľa ktorej nakrútili triler Blade Runner, autor Philip K. Dick. Dlho to nebolo úplne zrejmé a ani po prečítaní knihy s provokatívnym názvom ste na túto skôr filozofickú otázku nedostali odpoveď.

ECB chce skrotiť kryptomeny
Neprehliadnite

Zarábajte na bitcoine, kým sa to dá. Hľadáčik úradov sa otočil na kryptomeny

Ľudstvo sa však konečne dostalo do bodu, keď by sme na otázku, či roboty majú sny, mohli dostať odpoveď. Jedným z veľmi aktuálnych trendov je totiž umenie tvorené pomocou umelej inteligencie. A ide o pozvánku doslova do duše umelých systémov. Neveríte? Tak sledujte.

Umelý Mozart

Umelá inteligencia hrá v našom živote veľmi dôležitú úlohu. A väčšinou to ani netušíme, pretože jej kúzlo dokážu oceniť skôr programátori. Napriek tomu, že v súčasnosti by sme už bez umelej inteligencie pravdepodobne nelietali lietadlom, nesledovali obľúbený seriál na Netflixe a zrejme by sme oveľa menej nakupovali.

Projekt NFT Latentné miesta je unikátnou ukážkou výtvarnej tvorby. Každý zo 60 obrazov je inšpirovaný prírodou a pôsobí umelecky veľmi emotívne.
Zdroj: @latent_entropy
Projekt NFT Latentné miesta je unikátnou ukážkou výtvarnej tvorby. Každý zo 60 obrazov je inšpirovaný prírodou a pôsobí umelecky veľmi emotívne.

O viditeľnejšiu prácu umelej inteligencie sa v posledných rokoch snažia aj umelci. Mimochodom, táto možnosť sa na teoretickej úrovni skúma už od 70. rokov minulého storočia, doterajšie pokusy však boli skôr rozpačité. Vďaka umelej inteligencii a jej schopnostiam učiť sa (rozumej absorbovať a triediť dáta) sa napríklad Microsoftu podarilo vytvoriť úplne nové dielo „od Rembrandta“.

Zaujímavý pokus, hoci je skôr dôkazom možností technológie než skutočným umením. To isté sme sledovali na poli hudby, kde môžu vznikať nové kompozície „od Mozarta“ či „od Michaela Jacksona“, ktoré by sme nerozoznali od originálu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa