Vlaňajší rok dal poriadne zabrať aj výrobcom vozidiel a ich dodávateľom. Napriek tomu priniesol automotive na Slovensko tri veľké investície, nové projekty rozbehli Nemci či Kórejčania. Konzultantka a odborníčka na mobilitu Jana Oršuliaková pre TREND vysvetľuje, ako pandémia zmení mapu európskeho automobilového priemyslu. „O budúcich víťazoch rozhodnú ľudia, vývoj a nové technológie,“ hovorí.

Čo koronakríza najviac zmenila v automotive?

Ekonomické výsledky, samozrejme. Predaje padli a cesta k efektívnym procesom sa vo fabrikách skomplikovala. Pritom automobilový priemysel u nás na tom rozhodne nie je najhoršie. Fakt je, že v celej Európe minulý rok klesli predaje priemerne viac než dvojnásobne oproti tomu, ako klesla výroba u nás. Takže v porovnaní s tým bola výroba v továrňach automobiliek na Slovensku naozaj zasiahnutá menej.

Superb vs Passat
Neprehliadnite

Nový Passat sa v Bratislave bude vyrábať len ako kombi. Pre konkurenciu so Škodou

Nemali sme len šťastie?

Skôr to bolo vďaka tomu, že automobilky u nás vyrábajú aj globálne produkty. A keďže sa v ťažkom roku poklesov pomerne rýchlo prebudil najväčší svetový trh – Čína, kde napokon pokles predajov dosiahol len niekoľko percent, podarilo sa spomaliť pokles.

Vlani investovali Volkswagen, Porsche či Kia. Je to dostatočná náplasť na stav, v ktorom je tento segment?

Automobilový priemysel na Slovensku nie sú len automobilky a reálny dosah na toto prierezové odvetvie závisí aj od dodávateľov. Tí, ak nedodávali len pre závody na Slovensku, môžu byť zasiahnutí viac a sú z hľadiska zamestnanosti veľmi dôležití. Ich situácia bude závisieť nielen od dopytu automobiliek, ale aj od ich vlastnej situácie.

Je správna cesta podporovať len masívne investície?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa