Prvý Uncharted z roku 2007 predstavil nového hrdinu a štýl hrania. Hoci sa hráči dočkali viacerých titulov v štýle Indiana Jones, synonymom pre dobrodruha v divočine hľadajúceho poklady sa stala Lara Croft. A nový hrdina v nohaviciach musel čakať na debut viac ako ďalšiu dekádu po britskej slečne.

Nathan Drake je štramák do nepohody. Má po ruke kvér, sarkastické hlášky, občas slečnu a väčšinou ide po stope pokladu a jemu idú po krku. Presne ten typ osvedčeného nebojácneho hrdinu, ktorý sa dostáva do šlamastiky, a je radosť sledovať, ako sa z nej vyhrabe. Dejovo prvý diel priniesol pátranie po bájnom poklade v El Dorado.

Dvojka (2009) posunula dianie do Himalájí. Štartuje nezabudnuteľnou scénou vlaku zrúteného do priepasti, kde sa Nathan štverá do bezpečia. Pozornosť vybičovaná na maximum a za ňou cesta do strateného mesta Shambala v Nepále. Autori pridali nielen na akcii, ale aj stealth prvkoch a práci s úkrytmi.

Trojka (2011) otvorí vzťah Nathana s ďalšími postavami (mentorom, spojencami, protivníkmi) a cestu do „Atlantídy na piesku“ na arabskom polostrove, ktorú spomína aj Korán.

Všetky tri diely si môžete zahrať aj na PS4 vo vlaňajšej Nathan Drake Collection vo FullHD grafike, aby ste mohli dobehnúť príbehovú líniu, je totiž celkom podstatná. Teoreticky nemusíte, ale potom nevychytáte všetky náznaky v novinke. Na štvrtý diel Uncharted sa dá pozrieť štyrmi spôsobmi...

Uncharted 4: Indiana Jones v akčnom hite na PlayStation4

Uncharted 4 Zdroj: Naughty Dog

Pohľad nováčika

Doteraz ste počuli o Uncharted ako o perfektnej akčnej hre, no nemali ste PS3 a nekúpili si trilógiu. Chcete iba zistiť, či tá akcia stojí za to. Štartuje vo veľkolepom štýle v nočnej prestrelke na člnoch, kde sa učíte ovládanie a je to určite lepší a dynamický štart oproti pohybe medzi štyrmi stenami v tréningovej miestnosti.

Zrazu príde séria flashbackov, kde sa ako malý chlapec šplháte po zákutiach sirotinca a stretávate s bratom, ktorý musí odísť na ďalekú cestu. Neskôr sa mlátite vo väzení, neviete, ako ste sa sem dostali. Prvé herné kapitoly sú krátke, výborne zostrihané, majú spád. Tešíte sa, kedy začne veľké dobrodružstvo.

Konečne dorazí váš stratený brat a prosí vás o pomoc. V čase, keď ste už dobrodruh na dôchodku. No rodina je dostatočne silná motivácia, aby ste vyštartovali do akcie a bojovali s protivníkmi, ktorí vypísali tesný termín na bratovu hlavu, ak nenájde poklad.

Budete možno prekvapení, že niektoré pasáže hry obsahujú dlhé dialógové sekvencie či dejové scény. Je to devíza Uncharted, má výbornú naráciu  príbehu, vykresľovanie vzťahov dvojice bratov. Dialógy sú znamenito napísané a videoherná scenáristika nechá vyznieť charaktery postáv. Nielen v pasívnych scénach, ale aj aktívnych častiach, kedy sa dialógy odohrávajú počas hrania.

Pocity hráča akčných hier

Akčná náplň Uncharted patrí medzi domyslené a prepracované aspekty. Každým dielom ju autori rozširujú. Zatiaľ čo v prvom dieli sa akčné sekvencie striedali s hľadaním pokladov, dvojka nasadila QTE dynamické scény. V praxi to značí výskyt nalinkovaných päťminútoviek, kde v poradí stláčate jednotlivé tlačidlá a odohrá sa napínavá pasáž. Je to medzistupeň medzi videoscénou a priamou akciou. Séria tieto sekvencie stupňuje a hoci originalita dvojky sa opakuje ťažko, patria už k Uncharted a prehlbujú epický rozmer hry.

Akčný hráč sa cíti ako doma. Sú tu prestrelky v džungli či zabudnutých miestach. Naplno sa využíva krytie hrdinu: žiadna bezhlavá akcia a páliť vpred. Už v prvej kapitole sa naučíte, ako využívať kryty a neskôr si osvojíte ich hľadanie aj v teréne.

Arzenál je bohatý, väčšinou je nábojov dosť. Novinkou je pohyb. Využite hák a dostanete sa na nedostižné plošiny alebo miesta. Funguje to, hoci to nie je prvá hra s tým mechanizmom, je to posun vpred v sérii. Žáner ho už pozná aj 15 rokov, ale že sa dostáva k dobrodruhovi, to je plus.

Okrem chodenia si užijete viaceré vehikle. V prológu motorový čln na rozbúrenom mori, neskôr aj džípy alebo ďalšie chuťovky. Že vás hra postupne učí aj strieľať v pohybe, to je nová výzva: zamerať, vypáliť a to všetko v roztrasenom prostredí.

Názor znalca série

Piate dobrodružstvo Nathana Drakea – a stále dostatočne zaujímavé, silné, ale už nie originálne ako kedysi. Ak si spomeniete na tri PS3 dobrodružstvá a Golden Abyss z PS Vita, ste už zvyknutí na lokality, devízy série a o to ťažšie vás teraz prekvapí.

Áno, opäť má nového zloducha, tajnú lokalitu a pridáva nové vzťahové prvky ako staršieho brata, čím rozvíri možnosti rozprávania. Dejovo sa hra posunula ďalej, má košatú štruktúru, rada skáče v čase a nie je iba lineárna. Ale výsledné pointy nemusia už toľko šokovať, prekvapiť. Občas príde pocit deja vu. Je to dané reprízou – pôvodné čaro je fuč, ale stále ostáva veľká AAA séria.

Budete spomínať a osviežovať si niektoré triky. Súčasne objavíte aj pár nových: hák je skvelé oživenie, príde aj Photo Mode, kde sa môžete zastaviť hocikde v hre a urobiť si nezabudnuteľné momenty. Ale vás ako známu cieľovku už hra neposadí na zadok ako kedysi.

A hoci PS4 má úžasné možnosti a občas vám spádne sánka, tie najlepšie momenty ste zažili v minulosti. Jedno je však isté. Aj na piaty raz vyčnieva Uncharted nad zvyškom videohernej produkcie a hráte jednu z najlepších hier súčasnosti.

Uncharted 4: Indiana Jones v akčnom hite na PlayStation4

Uncharted 4 Zdroj: Naughty Dog

Očami filmového fanúšika

Uncharted 4 je synonymom filmového blockbustra v hrateľnej podobe. Všetky tie nuansy ste už kedysi videli. Či už u Indiana Jonesa, Lovcov pokladov s Nicolasom Cageom alebo aj pri filmovej Lare Croft (tá už super nebola). Ak sa vyznáte do filmov, ich rozprávania a možností, nájdete veľa podôb aj v Uncharted. Zaujímavé je, že séria má stále veľa originálnych motívov – navštevované lokality sa bežne vo filme nevyskytujú.

No fungovanie je veľmi podobné letnému blockbustru. Expozícia, flashbacky, gradácia, finále. Uncharted 4 je kvalitné pokračovanie, prináša viac, bohatšie spracovanie. Zabaví vás na osem hodín, pokryje prvú signálnu, ale výhodou videohry je, že môžete hrdinu ovládať, zastaviť sa v hociktorej lokalite. A ten pocit sa neomrzí.

Uncharted 4 vyšiel exkluzívne na PlayStation 4 10. mája 2016.