Na úvod, open source nie je zadarmo. Je to mýtus. Licencie na softvér sú síce zadarmo, pričom kód programu možno ľubovoľne upravovať, no bez jediného eurocentu výdavkov sa obíde iba domáci používateľ alebo veľmi malá firma.
Pri väčšom nasadení, napríklad na úrade alebo v podniku s tridsiatimi PC, si určité náklady predsa len vyžiada. Na školenia, prispôsobenie či produktovú podporu, napríklad aktualizáciu bezpečnostných dier.
No aj tak, oproti komerčnému softvéru vychádza riešenie na báze open sourcu lacnejšie. Na banskobystrickom mestskom úrade len na licenciách ušetrili 600-tisíc eur. „Úspora bude časom výrazne rásť,“ myslí si IT špecialista úradu Peter Tuhársky. „Komerčné licencie by sa museli pravidelne obmieňať, nehovoriac o nákladoch na vynútené obnovy hardvéru,“ dodáva.
Úspory neboli pre Bystričanov hlavným dôvodom, prečo sa zaujímať o open source. O tom, že na serveroch majú Windows nahradiť Linuxom, ich presvedčila lepšia flexibilita a spoľahlivosť. „Pôvodný systém nezvládal obsluhu používateľov pri väčšej záťaži, doména sa správala nepredvídateľne, z času na čas jednoducho vypovedala službu a riešiť sa to dalo iba reinštaláciou,“ spomína P. Tuhársky.

Pokiaľ ide o využitie OpenOfficu, P. Tuhársky polemizuje o tom, že Office má výhodu „všeobecne dobrej znalosti“, ako to tvrdí napríklad ministerstvo vnútra. „Človek sa nerodí ako používateľ MS Officu a mnoho úradníkov ho neovláda o nič lepšie ako OpenOffice,“ domnieva sa.
Prechod na novú verziu Officu alebo Windowsu sa podľa neho často považuje za prirodzenú vec, a tak prejde bez akýchkoľvek školení: „A pritom to môže byť v skutočnosti náročnejšie a bolestivejšie než prechod na OpenOffice alebo Linux.“ Samozrejme, uznáva, že ani OpenOffice nemusí vyhovovať každému.
Nedostatky, ktoré kvárili open source pred pár rokmi, sú už minulosťou. Napríklad OpenOffice je aj v slovenskej verzii (lokalizácia) a poradí si i s makrami microsoftovského Officu (kompatibilita).
Šéf divízie podpory vývojárov slovenského Microsoftu Juraj Sitina hovorí, že komerčný proprietárny softvér má oproti open sourcu viacero výhod. Jeho výrobca má dlhodobé vízie a road mapu, kam sa má ten-ktorý produkt do budúcnosti posunúť. Pre svoj softvér dokáže poskytnúť zákaznícku podporu v režime 24/7. Má rozsiahly ekosystém partnerov, ktorí vyvíjajú spolupracujúce softvéry. Výsledkom čoho je široká ponuka programov.
Ján Husár z neziskovky Slovak Open-Source Initiative oponuje, že i výhody, ktoré menuje manažér Microsoftu, možno aplikovať aj na open source. Napríklad pokiaľ ide o ponuku programov, tvrdí: „Pre každý proprietárny program existuje hneď niekoľko opensourcových alternatív.“
Ilustračné foto - Braňo Molnár