To, že nový operačný systém Windows 8 sa na trhu objaví v októbri, sa neoficiálne hovorí už dlhšie. V pondelok (9. júla) tento termín oficiálne potvrdila, i keď veľmi nespresnila marketingová a finančná šéfka windowsovej divízie Microsoftu Tami Reller. No „koniec októbra“ pre všeobecnú dostupnosť nie je jediným dátumom v kalendári nového Windowsu.

Finálna verzia systému má byť dokončená už v prvý augustový týždeň. Najskôr sa k osmičkám dostanú zákazníci s hromadnými licenciami Software Assurance - v priebehu augusta. V rovnakom čase Microsoft umožní nezávislým vývojárom, aby do jeho obchodu s aplikáciami, Windows Storu, umiestňovali svoje nové produkty.

V deň všeobecnej dostupnosti budú k dispozícii dve štandardné distribúcie pre 32-bitové procesory. S príchodom Windows 8 pre klasické domáce a kancelárske desktopové počítače a notebooky bude dostupná aj verzia RT pre platformu mobilných zariadení s architektúrou ARM. Koncom októbra by sa mal objaviť aj prvý microsoftovský tablet Surface, postavený na osmičkových oknách.

Používatelia predchádzajúcich verzií operačného systému Windows (XP, Vista, 7) budú môcť aktualizovať na profesionálnu verziu osmičky za štyridsať dolárov. Tí, ktorí si kúpia nový počítač s Windowsom 7 od 2. júna 2012 do 31. januára 2013, zaplatia za update systému pätnásť dolárov.

Foto na titulke - Microsoft