„Slovensko má veľmi dobré predpoklady na to, aby sa postupne blížilo k tomu, čo vidíme v severských krajinách, kde používanie hotovosti je minimálne a väčšina občanov a firiem používa na úhradu svojich nákladov moderné technológie,“ tvrdí Peter Pellegrini.

„Ak máme všetky platby evidované v digitálnom svete a vieme o každom pohybe peňazí, to dáva veľmi dobrý základ v boji proti daňovým podvodom, daňovým únikom, ale zároveň to vytesňuje aj korupčné správanie,“ dodal s tým, že je potešiteľné, že Slovensko patrí v rámci regiónu v používaní bezkontaktných platieb a vôbec v uplatňovaní moderných technológií k lídrom.

Ako uviedol Rastislav Vallo, predseda Združenia pre bankové karty, bezkontaktné platby zažívajú boom. V súčasnosti združenie eviduje zhruba 75-percentný podiel takýchto transakcií, čo je číslo, o akom sa pred piatimi rokmi ani len nesnívalo.

Údaje kartových spoločností teda hovoria o tom, že časť Slovákov vlastní viac ako len jednu platobnú kartu.

Bariéra strachu

„Platí, že čím sú ľudia majetnejší, tým viac platobných kariet vlastnia, pričom kariet bude teda na Slovensku pribúdať. Slováci tiež majú záujem platiť čoraz viac bezhotovostne vďaka väčšiemu komfortu a bezpečnosti,“ vyhlásil Miroslav Lukeš, generálny riaditeľ Mastercard pre SR, ČR a Rakúsko.

Faktom je, že Slováci si už platenie kartou osvojili, takúto platbu považujú za bezpečnú, pohodlnú a jednoduchú. Prekonali tiež bariéru strachu, ktorá súvisela s obavou bezpečnosti bezkontaktnej technológie.

Slovensko v počte a objeme uskutočnených transakcií na kartách patrí medzi najrýchlejšie rastúce trhy v Európe, zdôraznil Marcel Gajdoš, riaditeľ Visa pre SR a ČR. Slovensko však podľa neho má stále rezervy pri rozvoji akceptačnej siete, teda platobných terminálov (POS).

Absolútnymi priekopníkmi v bezhotovostných platbách sú severské krajiny. Tam je počet terminálov niekoľkonásobne vyšší v porovnaní so Slovenskom, čo sa zároveň odráža len v tretinovom počte transakcií na jednu kartu.