Google panuje vo viacerých oblastiach IT sektora. Len nedávno si pripísal ďalšie prvenstvo. Jeho internetový prehliadač Chrome sa podľa servera Statcounter stal najpoužívanejším na svete. A je medzi tými veľkými webovými brosermi najmladší. Minulý týždeň oslávil štvrté narodeniny.

Možno si to mnohí neuvedomujú, ale internetový prehliadač je najpoužívanejší program veľkej časti používateľov. A ak používajú Chrome, môžu využiť stovky rôznych doplnkov (zásuvných modulov), ktoré pomáhajú zlepšiť, zrýchliť a zjednodušiť všetko, čo sa pri práci s počítačom a internetom dá. Ponúkame vám desiatku najlepších doplnkov podľa redakcie Technológií eTRENDU.

Awesome Screenshot

Veľmi rýchla a jednoduchá cesta ako spraviť záber pracovnej plochy. Jedným kliknutím na ikonu pluginu sa vyroluje ponuka na uloženie webstránky, len jej viditeľnej časti alebo ručne robeného výrezu. Do nasnímaného screenshotu sa dajú kresliť šípky a pridávať text. Praktické pre tých, ktorí chcú ukázať, čo je na tej-ktorej stránke zle a treba to opraviť alebo si všimnúť. Vytvorený screenshot sa dá uložiť na pevný disk alebo na cloudové úložisko a následne zdieľať.

 

Magic Action for YouTube

Aj takú bežnú vec ako pozeranie videí možno ešte vylepšiť. S týmto pluginom sa pri všetkých videách z YouTubu zobrazí malý ovládací pult s tlačidlami na opakovanie videa, zväčšenie okna či prehrávanie vo filmovom móde. Ten otvorí video na celú obrazovku s farebným podkladom, ktorý sa dá nastavovať. Nastaviť sa dá aj preferované rozlíšenie pri otváraní youtubovského videa, či zmena hlasitosti kolieskom myši.

Desať top doplnkov pre Google Chrome

Click&Clean

Všetko pre Chrome pod jednou strechou. Pomocou tohto pluginu sa jedným kliknutím vyroluje veľká a bohatá ponuka všakovakých nastavení a funkcií nielen internetového prehliadača, ale aj počítača. Napríklad nastavenie displeja a zvuku alebo defragmentácia disku.

Pre Chrome sa v ňom nachádza správca sťahovania, pamäte, správa doplnkov, možnosti nastavenia histórie surfovania, vymazávania dočasných súborov a ešte veľa ďalšieho. V podstate nejde o žiadne prevratné funkcie, výhodou je prehľadné grafické spracovanie a hlavne umiestnenie všetkých nastavení a funkcií na jednom mieste.

Desať top doplnkov pre Google Chrome

Readability

Pri čítaní správ či blogov môžu vyrušovať rôzne doplnky na stránkach, ako sú tabuľky, reklamné bannery alebo iné prvky. Stačí kliknúť na ikonu nainštalovaného pluginu Readability a celý text sa prevedie do čistej textovej formy, takmer ako vo wordovskom dokumente. Ostane len texty a obrázky, na obyčajnom bielom podklade. Plugin tiež podporuje zmenu veľkosti písma a možnosť odložiť si článok na neskôr, vytlačiť ho alebo zdieľať na sociálnych sieťach.

 

Rapportive

Doplnok pre Gmail, kde na pravej strane obrazovky nahrádza stĺpec s reklamou oveľa užitočnejšími informáciami: o odosielateľovi e-mailu. Prehľadáva databázu sociálnych sietí ako Facebook, LinkedIn, Skype a Google+ a podľa toho zobrazí fotografiu odosielateľa, údaje o jeho zamestnaní, posledné statusy a zároveň možnosť stať sa jeho followerom na Twitteri či Facebooku.

Desať top doplnkov pre Google Chrome

TimeStatsRescueTime

Menej disciplinovaní používatelia by mohli oceniť tieto pluginy. Základ majú rovnaký. Na pozadí sledujú správanie používateľa a počítajú, koľko času venoval konkrétnej webstránke. A teda, či svoj čas míňal produktívne alebo hodiny „prekomentoval“ na Facebooku.

TimeStats to robí jednoducho a prehľadne v grafoch, ktoré sa dajú pozrieť jednoduchým kliknutím na ikonu pluginu. RescueTime je už komplexnejší nástroj - analyzuje, aký druh stránok bol najviac navštevovaný, dá sa pomocou neho nastaviť denný časový limit pre sociálne siete a mnoho ďalších možností. Tieto pluginy by si mali nainštalovať všetci, ktorí trpia akútnou prokrastináciou.

 

IE Tab

Aj keď je Chrome dostupný štyri roky a ponúka množstvo funkcií, stále existujú programy alebo špecializované webstránky, ktoré sú optimalizované hlavne alebo len pre Internet Explorer. Stačí mať ale tento plugin a priamo v prostredí Chromu sa môže otvoriť záložka s jadrom Internet Explorera. Na výber sú verzie 7, 8 a 9. V nastaveniach sa dá určiť, ktoré webstránky sa v tomto IE móde majú otvárať automaticky.

Currency Converter

Veľmi jednoduchá a o to praktickejšia záležitosť najmä pre tých, ktorí často nakupujú tovary a služby na zahraničných stránkach a potrebujú preratúvať rôzny meny. Plugin vytvorí malú ikonu vedľa vyhľadávacieho riadku. Kliknutím sa vyroluje ponuka mien. V nastaveniach sa dá pridať ľubovoľný počet mien a zadaním sumy pre jednu z nich sa automaticky prepočítajú v reálnom čase na všetky ostatné. Zdrojom kurzov je Yahoo! Finance.

Desať top doplnkov pre Google Chrome

TabCloud

Mnohí isto poznajú výhodu surfovania s viacerými otvorenými záložkami. Ak je v polovici práce nutné odísť k inému počítaču, pomôže tento plugin. Po prihlásení cez Google konto uloží všetky otvorené záložky. Na ďalšom počítači sa jedným kliknutím tieto záložky znova otvoria. Plugin umožňuje aj ručne otvárať len určité záložky, prípadne ukladať ďalšie stránky k uloženej skupine záložiek.

 

Foto v článku a na titulke - Google