Plénum Národnej rady (NR) SR by malo o skrátenom legislatívnom konaní k novele štátneho rozpočtu na rok 2021 rozhodnúť v piatok (14. 5.) o 11. hodine. Zrýchlený režim k tomuto návrhu kritizovala nielen opozícia, ale aj koaličná SaS.

Poslanec a bývalý minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) v rozprave uviedol, že o rozpočte by sa vôbec nemalo diskutovať v zrýchlenom režime. Považuje za nehoráznosť, že sa ,,zo dňa na deň" predloží zvýšenie rozpočtu, ktorý je zákonom roka. Čakal, že dostane odpovede na svoje otázky aj o štruktúre výdavkov. ,,Nevieme nič o tom, čo idete schvaľovať," podotkol.

Na snímke zľava minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS), podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok
Neprehliadnite

Strana SaS nepodporí skrátené konanie k zmene štátneho rozpočtu

Okrem lídra SaS Richarda Sulíka kritizoval návrh na skrátené konanie aj šéf parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS). Ohradil sa voči opakovanej praxi zrýchlených konaní. Namietal, že nie je priestor dostatočne sa venovať jednotlivým položkám. Chýba podľa neho aj oponentúra z odborných kruhov. Za nešťastné považuje aj prerokúvanie návrhu v čase neprítomnosti ministra financií Igora Matoviča (OĽANO). Trvá na tom, aby poslanci mohli počuť zdôvodnenie ministra položku po položke a aby aj on mohol počuť výhrady poslancov. Zopakoval, že SaS nepodporí skrátené legislatívne konanie. Vníma však potrebu úpravy rozpočtu v niektorých položkách a pripustil, že deficit sa môže čiastočne zvýšiť.