Objednávateľom vraždy novinára Jána Kuciaka je Marian Kočner. Pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku to v stredu vyhlásil Zoltán Andruskó. V kauze vraždy novinára a jeho snúbenice je už právoplatne odsúdený. V rámci prípravy vrážd prokurátorov, ktorú súd tiež pojednáva, je vylúčený na samostatné konanie.

„Od môjho zaistenia som vypovedal, že objednávateľom Kuciakovej vraždy je Marian Kočner a sprostredkovateľom Alena Zsuzsová. Nikdy som nepovedal, že som sa mohol mýliť," zdôraznil Zoltán Andruskó. Tvrdí, že Alena Zsuzsová mu na USB kľúči ukázala „profesionálne vypracované sledovanie Jána Kuciaka".

Ďalším mal byť prokurátor Maroš Žilinka

Vypovedal, že Alena Zsuzsová si u neho objednala aj vraždu súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Mala mu doručiť Žilinkovu adresu s fotografiou a za jeho likvidáciu sľúbiť 70 000 eur. V súvislosti s prípravou vraždy mal byť v kontakte s obvineným Dušanom Kracinom. Ten mal podľa Zoltána vedieť aj o plánovanej vražde súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a tiež bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho.

Splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Roman Kvasnica zdôraznil, že Zoltán Andruskó vypovedal presne tak, ako v pôvodnom konaní. „Všetko, čo hovorí, je mimoriadne podstatné," dodal s tým, že Zoltán A. je kľúčovým svedkom.

Vo štvrtok by mal súd realizovať dôkaz v podobe USB kľúča. „Tento dôkaz má podľa mňa mimoriadne vysokú dôkaznú hodnotu, pretože obsahuje súhrn všetkých informácií, ktoré tzv. sledovacie komando postupne nazhromažďovalo o zavraždenom Jánovi Kuciakovi. Tento USB kľúč bol odovzdaný Marianovi Kočnerovi podľa výpovede Petra Tótha pánom Tóthom," podotkol.

Prerušené pojednávanie

Predsedníčka senátu v stredu pred 16.30 h prerušila hlavné pojednávanie. Výsluch Zoltána by mal pokračovať aj vo štvrtok. „Ešte nebolo ukončené ani kladenie otázok svedkovi zo strany prokuratúry. Preto to nechcem v rámci celého úkonu predčasne hodnotiť. Zjavne prejde ešte otázkami obhajoby, splnomocnencami poškodených a súdu," povedal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus.

Súd v kauze vraždy novinára a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej opätovne rozhoduje o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej. Špecializovaný trestný súd ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd SR vrátil vlani v máji prípad prvostupňovému súdu. Právoplatné sú v tejto kauze tri rozhodnutia. Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody. Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne. Zároveň súd pojednáva aj kauzu prípravy vrážd prokurátorov.

Ďalšie dôležité správy

Pojednávanie v kauze Kuciak na Špecializovanom trestnom súde dňa 24. mája 2022.
Neprehliadnite

Pokračuje proces v kauzách vraždy Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov