Dopravný podnik Bratislava (DPB) ruší tradíciu, podľa ktorej boli trolejbusové linky bratislavskej mestskej hromadnej dopravy (MHD) označené trojciferným číslom začínajúcim sa číslicou dva. Podľa portálu imhd.sk fungovalo toto číslovanie od januára 1980, takže zmena prichádza po 41 rokoch a 10 mesiacoch.

Doterajšie číslovanie existovalo po väčšiu časť obdobia nepretržitej trolejbusovej dopravy v hlavnom meste. A pretože vekový medián je tu málo nad 40 rokov, možno tvrdiť, že väčšina Bratislavčanov si iné čísla na trolejbusoch nepamätá.

Čísla 201 až 212 treba inde

DPB po novom zavedie jednotné číslovanie liniek MHD, aby sa jasne odlíšili od prímestskej regionálnej autobusovej dopravy. Dôvodom zmeny označovania trolejbusových liniek je podľa DPB nevyhnutnosť prenechania číselného radu 201 – 212 pre regionálne linky.

„V polovici novembra totiž v integrovanej doprave pribudnú nové linky na Záhorie, ktoré budú používať niektoré z uvoľnených čísiel,“ priblížil hovorca bratislavského mestského dopravcu Martin Chlebovec.

Na snímke nové autobusy pre MHD spoločnosti Arriva, ktorá prevádzkuje službu počas slávnostného odovzdania v Trnave v stredu 7. júla 2021. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Neprehliadnite

Arriva prevezme autobusovú dopravu v Bratislavskom kraji po Slovak Lines

DPB však stanovil polročné prechodné obdobie, počas ktorého budú trolejbusové linky označené v cestovných poriadkoch a za predným sklom vozidiel duálne, čiže s použitím starého a nového čísla linky.

„O zmenách bude podnik informovať aj prostredníctvom informátorov priamo na vyťažených zastávkach a tiež online kampaňou na sociálnych sieťach,“ informoval hovorca.

Dostanú „autobusové“ čísla

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa