Nejde o pár prsteňov či tehličiek, ale o 31,7 tony zlata v hodnote približne 1,3 miliardy eur. Otázne je, prečo práve teraz by sme si zlato mali prevážať domov. Kto zaplatí za transfer, koľko bude stáť a či sa vôbec zmestí do trezorov Národnej banky Slovenska (NBS)?

Súčasnú cenu prevozu NBS ešte nevie vyčísliť, ale pre TREND uviedla staré ceny z minulosti konkrétne z rokov 1997 až 2000. Vtedy naposledy prevážala zlato opačným smerom, zo Slovenska do Londýna. Pri delení aktív ČSFR už časť slovenského investičného zlata v trezoroch Bank of England bola. Ďalšiu časť vyviezla NBS práve v spomínaných rokoch.

„Náklady na prevoz a poistenie v roku 1998 predstavovali 37 dolárových centov na uncu zlata a v roku 2000 to bolo 30 dolárových centov za uncu,“ informuje Peter Majer, hovorca NBS.

Ak by sme brali do úvahy staré ceny, ktoré by zrejme teraz aj kvôli inflácii boli vyššie, tak by nás prevoz zlata z Londýna stál minimálne 335 417 dolárov. Jeden kilogram prevezeného zlata by slovenských daňových poplatníkov vyšiel na 10,5 dolára. Nie je to ohromujúca suma, ale pri deficitnom štátnom rozpočte by si minister financií vedel predstaviť minúť státisíce eur aj na iné účely ako na prevážanie zlatých tehličiek z jedného trezora do druhého.

TREND oslovil aj poisťovne, aby mu nacenili poistenie takého vzácneho nákladu. Tie to odmietli s tým, že je to špecifický náklad. "Je to zložitý proces oceňovania rizika a nie je možné dať jednoznačnú odpoveď," vyjadrila sa Helena Kanderková, hovorkyňa Allianz-Slovenskje poisťovne. V týchto druhoch poistenia nemá Allianz fixný sadzobník s cenou poistenia za prevoz jedného kilogramu zlata. Posudzuje celkovú hodnota od ktorej sa odvíja úroveň zabezpečenia a ďalšie parametre.

„Pri strategických rozhodnutiach takéhoto charakteru má samotná cena prepravy len marginálny význam,“ dodáva Miroslav Tamáš, riaditeľ spoločnosti Golden Oak Trust.

Čo sa týka miesta v trezoroch centrálnej banky, tak tam NBS obavy nemá. P. Majer uvádza, že banka má dostatočné priestory pre prípadné uskladnenie slovenského investičného zlata. Zlato je husté a ťažké, veľa priestoru nezaberie.

Doma či v Londýne

Je vôbec dôležité, či je naše investičné zlato v londýnskych alebo slovenských trezoroch? Podľa odborníkov ani veľmi nie. Vo svete je bežné, že niektoré krajiny držia zásoby zlata doma, iné zase využívajú priestory, kapacity a skúsenosti finančne vyspelých centier, akými sú Londýn, Paríž či New York.

Pri rozhodovaní sa, či je výhodnejšie držať zlato v Londýne alebo v Bratislave, je treba porovnať pridanú hodnotu a náklady. Náklady na uloženie zlata môžu byť v Bratislave nižšie ako v Londýne, skúsenosti s jeho držbou a spravovaním ma zase väčšie Bank of England.

Tiež bezpečnosť je určite vyššia v Spojenom Kráľovstve ako na Slovensku. "Ak niekto spochybňuje Londýn ako bezpečný prístav potom zároveň spochybňuje bezpečnosť Slovenska. Navyše Slovensko je menej bezpečne ako Spojené Kráľovstvo, ktoré je jadrová mocnosť," upozorňuje Martin Vozár, portfólio manažér Wealth Effect Managementu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa