Holandská banka ABN Amro sa v 2. štvrťroku dostala z červených čísiel a dosiahla väčší ako očakávaný zisk.

Prispelo k tomu oživenie ekonomiky a zmiernenie blokád na zastavenie pandémie nového koronavírusu. Banka tak mohla znížiť rezervy na zlyhané úvery.

ABN Amro vykázala za tri mesiace do konca júna 2021 čistý zisk 393 miliónov eur po strate 5 miliónov eur v rovnakom období vlani, zatiaľ čo analytici jej predpovedali v 2. štvrťroku čistý zisk 266 miliónov eur.

„Dopyt po firemných úveroch v Holandsku je stále slabý, pretože silná podpora vlády pokračuje, ale ukazujú sa známky stabilizácie a vývoj sa zlepšuje,“ uviedol riaditeľ Robert Swaak.

Banka, v ktorej má štát stále kontrolný podiel od jej záchrany počas finančnej krízy v roku 2008, zaknihovala v dôsledku pandémie odpisy vo výške 79 miliónov eur.

Jej čisté výnosy z úrokov v 2. kvartáli klesli o 14 percent na 1,3 miliardy eur, pretože nízke sadzby naďalej poškodzovali jej ziskové marže.

ABN Amro uviedla tiež, že jej kapitálová pozícia je aj naďalej silná, čo jej umožní vyplatiť v októbri odložené dividendy z roku 2019 a v budúcnosti dodržať svoj záväzok vyplácať 50 percent z čistých ziskov akcionárom.

KK17 Berlín - Na archívnej snímke z 29. januára 2020 prezident nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann v Berlíne. Prezident nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann v piatok 28. februára 2020 varoval, že šírenie koronavírusu COVID-19 by mohlo tento rok znížiť hospodársky rast Nemecka, keďže vírus zasiahol dodávateľské reťazce a aj turisti zostávajú doma. FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 29.01.2020, Berlin: Jens Weidmann, Präsident der Bundesbank, nimmt an der Sitzung des Bundeskabinetts im Bundeskanzleramt
Neprehliadnite

Šéf Bundesbanky: ECB nemá zachraňovať štáty. Ak príde inflácia, musí sprísniť menovú politiku