Bol to startupový sen. Coworkingové centrá začali vznikať ako huby po daždi, no jeden koncept vynikal nad ostatnými. Spoločnosť s názvom WeWork. Jej história siaha do roku 2010, keď Adam Neumann a Miguel McKelvey založili v americkom New Yorku firmu pre zdieľané priestory, ktorej hlavným účelom bolo zjednotiť startupy a inovatívne nápady pod jednu strechu.

To sa aj podarilo. Zo značky WeWork sa po desiatich rokoch stala značka svetového rangu. S tým prichádzali aj vysoké tržby a otváranie nových pobočiek. V súčasnosti má spoločnosť viac ako 6-tisíc zamestnancov a funguje vo viac ako 120 krajinách vo svete.

Neboli to nudné kancelárie, prinášali inováciu a moderné vybavenie. Najväčšou pridanou hodnotou pre WeWork bolo vytváranie komunít. Spoločnosť dostala významné investície od JP Morgan, Goldman Sachs a japonského SoftBank. Spoločnosť oslovila aj Amazon, ktorý sa rozhodol investovať taktiež. Od roku 2010 tak WeWork získala 14,2 miliardy amerických dolárov.

Na Slovensku WeWork nepôsobí, no v Prahe áno. Príbeh firmy je však na zaplakanie. Nedostala sa na burzu, vykazovala vysoké straty, jej hodnota sa dramaticky prepadla a zakladateľa Adama Neumanna vyštvali zo spoločnosti. Neodišiel však naprázdno.

Tvrdý pád do náruče investorov

V súčasnosti sa WeWork radí medzi najhoršie startupové príbehy posledného desaťročia. Investori sú nahnevaní, zakladateľ Adam Neumann naopak vysmiaty. Jeho pôsobenie vo WeWork sa skončilo koncom roka 2019, kedy pod tlakom okolia a investorov odišiel.

V tom čase to odôvodnil tým, že musí skončiť kvôli zachovaniu dobrej firemnej kultúry a kontinuálneho rastu. Jeho odchodu však predchádzal rad udalostí, ktoré možno označiť ako tunelovanie vlastnej firmy, klamstvá či bohémsky život.

Jeden z najväčších investorov do WeWork je investičný gigant SoftBank. Ten do startupu nalial takmer 20 miliárd dolárov. Japonci myšlienke verili, A. Neumannovi tiež. Dopyt po coworkingových centrách rástol a  zdalo sa, že všetko pôjde ako má. No nevyšlo to.

Tesne predtým, ako sa mal startup dostať na burzu, jeho hodnota dramaticky klesla. Z pôvodných 47 miliárd dolárov na niečo cez desať. To bol obrovský prepad, ktorý vstup na burzu zastavil. Prečo sa to však stalo?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa