Nádej, že český národ sa dokáže vždy zomknúť a solidarizovať, keď sa ocitne v situácii, keď je to potrebné, vyjadril tamojší prezident Miloš Zeman v sobotňajšom mimoriadnom prejave venovanom situácii na juhu Moravy, kde tornádo zničilo niekoľko obcí a usmrtilo päť ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia.

Príhovor k národu, ktorý bol vopred nahraný na zámku Lány, v letnom sídle českého prezidenta západne od Prahy, odvysielala v sobotu večer spravodajská televízia CNN Prima News.

Česko sa dnes prebralo do jedného z najsmutnejších rán v histórii. Po nočných búrkach a tornáde, ktoré vyčíňalo hlavne v juhomoravskom kraji, ostali obyvateľom len oči pre plač.
Neprehliadnite

Opravy tornádom zničených domov na Morave môžu skomplikovať dôsledky pandémie

Česká republika zažila živelnú pohromu, ktorá síce trvala len niekoľko minút, ale bolo postihnutých sedem obcí, na južnej Morave je päť mŕtvych a asi 200 zranených," povedal Zeman. To, čo sa stalo, je podľa jeho slov katastrofou, ale tiež príležitosťou vyjadriť solidaritu. Vďaka solidarite občanov ČR sa podľa neho zasiahnuté obce vrátia k normálu.

„Chcel by som v prvom rade vyjadriť svoju hlbokú sústrasť pozostalým po obetiach... a popriať skoré uzdravenie všetkým zraneným," uviedol český prezident.

Poďakoval sa zároveň hasičom, vojakom i policajtom, ktorých vláda okamžite vyslala na južnú Moravu. Pripomenul, že vyslal príslušníkov Hradnej stráže, aby pomohli s odstraňovaním katastrofálnych následkov po vyčíňaní tornáda, ktoré sa vo štvrtok podvečer prehnalo obcami medzi mestami Břeclav a Hodonín. Dodal, že s Hradnou strážou išla i jeho dcéra, aby rozdala dary z nadačného fondu.