Podujatie zorganizovala skupina stredoškolákov a mladých ľudí. Politici a vlády, vrátane slovenskej, podľa nich nevenujú dostatočnú pozornosť ekologickým hrozbám a ich riešeniam. Pritom práve súčasní tínedžeri sú generácia, ktorá bude následkom klimatických zmien v budúcnosti čeliť v plnom rozsahu.

Organizátori akcie chcú upozorniť rovesníkov i širokú verejnosť, že situácia je mimoriadne vážna. V relatívne krátkom čase niekoľkých desiatok rokov môže ohroziť samotnú existenciu ľudstva a života na planéte.

Podľa vedcov Medzinárodného panelu pre klimatickú zmenu (IPCC) možno nepriaznivý trend zvrátiť, iba ak sa proti nemu začne globálne konať v nasledujúcich 12 rokoch.

Od schodov na parlamente do celého sveta

Študentské hnutie Fridays For Future vlani iniciovala 15-ročná Švédka Greta Thunberg, keď počas troch týždňov namiesto v škole sedávala na schodoch pred švédskym parlamentom s výzvou, aby politici tlačili na reálne dodržiavanie záväzkov vyplývajúce z Parížskeho dohovoru o boji proti klimatickým zmenám. Na čo budem chodiť do školy, keď aj tak nemám budúcnosť, vysvetľovala, prečo chodí „poza školu“. V decembri vystúpila na klimatickom kongrese OSN v poľských Katowiciach.

Jej individuálna aktivita neskôr prerástla do masovej iniciatívy, zahŕňajúcej pravidelné protesty po celom svete. Tento piatok vyšli do ulíc a na námestia mladí ľudia vo viac než dvetisíc mestách v 125 krajinách. Okrem tisícky ľudí v Bratislave protestovali ďalšie stovky v Košiciach, Žiline a Liptovskom Mikuláši.

Zem je len jedna, neberte nám budúcnosť. Študenti štrajkovali za záchranu klímy

Fridays For Future Zdroj: Pavol Bartonek

Mladí ekoaktivisti požadujú 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa