Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystúpil v Kyjeve s príhovorom na stretnutí s ukrajinskými veľvyslancami. Išlo o jeho prvé verejné vystúpenie od návratu zo Spojených štátov cez Poľsko. Zdôraznil, že jeho návšteva v USA bola výnimkou a cestovať do zahraničia nebude. Informoval o tom portál britskej televízie Sky News a americká televízia CNN.

„Nemám možnosť chodiť na zahraničné návštevy – jednoducho na to nemám čas,“ povedal Zelenskyj, pričom svoju návštevu v USA označil ako „nasadenie latky“.

Desaťbodový mierový plán

Ukrajinský prezident potom adresoval výzvu zahraničným partnerom, že ak sú pripravení chopiť sa realizácie ukrajinského mierového plánu, môžu o tom osobne rokovať s ním.

V prejave Zelenskyj hovoril aj o „mohutnom finančnom balíku“, ktorý Spojené štáty pripravujú pre Ukrajinu, a uviedol aj jeho výšku – 45 miliárd dolárov.

Nové ambasády v Afrike

Zelenskyj tiež povedal, že sa bude snažiť získať pre Ukrajinu väčšiu podporu aj v Afrike. Oznámil preto, že otvorí desať nových veľvyslanectiev na tomto kontinente – celkovo ich tam Ukrajina bude mať 30. Nové ambasády budú mať za úlohu posilniť aj obchodné styky.

Tlačová agentúra Reuters napísala, že Zelenskyj sa zrejme bude snažiť využiť ukrajinské zásoby obilnín na boj proti chudobe a hladu v Afrike v tých oblastiach, ktorých podporu potrebuje získať.

„Musíme napraviť vzťahy s desiatkami afrických krajín,“ povedal už predtým Zelenskyj. „Na budúci rok ich musíme posilniť,“ doplnil a Afriku označil za miesto, „kde sú naše záujmy zatiaľ zastúpené menej, než potrebujeme“.

Ďalšie dôležité správy

KK9 Bachmut - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa pozerá počas stretnutia s vojakmi v meste Bachmut na východe Ukrajiny 20. decembra 2022. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj plánuje v stredu 21. decembra navštíviť Washington. Bude to jeho prvá cesta do zahraničia od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára. FOTO TASR/AP
In this photo provided by the Ukrainian Presidential Press Office, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, looks on as he meets soldiers at the site of the
Neprehliadnite

Zelenskyj pripravuje desaťbodový mierový plán, píše denník The Wall Street Journal