Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v pondelok Európu, aby podnikla odvetné opatrenia proti ruskej „vojne o plyn", a to tak, že posilní sankcie uvalené na Moskvu. Informuje o agentúra AFP.

Nord Stream ako politická zbraň

„Počuli sme dnes nové vyhrážky týkajúce sa dodávok plynu do Európy, toto je otvorená vojna o plyn, ktorú vedie Rusko voči zjednotenej Európe," povedal Zelenskyj.

Ukrajinský prezident takto podľa AFP reagoval na oznámenie ruského koncernu Gazprom, ktorý v pondelok popoludní uviedol, že opäť obmedzuje dodávky zemného plynu do Európy cez plynovod Nord Stream 1.

Gazprom oznámil, že od stredy zníži dodávky plynu cez tento plynovod len na približne 20 percent jeho kapacity. Údajným dôvodom je odstávka ďalšej turbíny, ktorá má ísť na údržbu.

Nemecká vláda v reakcii na toto oznámenie uviedla, že pre opätovné zníženie dodávok plynu cez tento plynovod neexistuje žiadna technická príčina.

Volanie po posilnení sankcií

AFP pripomína, že európske krajiny sú značne závislé od dodávok energie z Ruska, ktoré podľa Západu túto skutočnosť využíva ako zbraň v odvetnej reakcii na sankcie prijaté voči Moskve pre jej inváziu na Ukrajinu.

„Im je jedno, čo sa stane s ľuďmi, ako budú trpieť, či už hladom pre blokádu prístavov, alebo pre zimu či chudobu, alebo pre okupáciu. Sú to len iné formy teroru. Práve preto musíme Rusku úder oplatiť. Nepremýšľajte o tom, ako vrátiť do prevádzky turbínu, ale posilnite sankcie," povedal ukrajinský prezident.

Rusko len 21. júla obnovilo - po ukončení desaťdňovej údržby - prevádzku plynovodu Nord Stream 1. Dodávky plynu do Európy cez Nemecko následne boli stabilné, približne na úrovni 40 percent kapacity. Na takejto úrovni sa ale pohybovali aj pred odstávkou plynovodu. Ruský prezident Vladimir Putin však už minulý týždeň varoval, že dodávky by mohli klesnúť až na 20 percent.

Ďalšie dôležité správy

JB 23 Teherán - Ruský prezident Vladimir Putin počúva svojho iránskeho náprotivka Ebráhíma Raísího počas ich stretnutia v Teheráne 19. júla 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin listens to Iranian President Ebrahim Raisi during their talks at the Saadabad palace, in Tehran, Iran, Tuesday, July 19, 2022. (Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Rusko urobilo v oblasti obilia a plynu ústupky, no Putinovi aj napriek tomu neradno veriť