Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil pondelkový raketový útok Ruska na nákupné centrum v ukrajinskom meste Kremenčuk za "bezočivý teroristický čin". TASR správu prevzala z agentúry AFP.

,,Dnešný ruský útok na nákupné centrum v Kremenčuku je jedným z najbezočivejších teroristických činov v európskych dejinách," povedal Zelenskyj vo videu zverejnenom na sociálnej sieti Telegram. ,,Pokojné mesto, bežné nákupné centrum - v ňom ženy, deti, bežní civilisti," dodal. Zelenskyj predtým vyhlásil, že v nákupnom centre sa v čase útoku nachádzalo viac než tisíc civilistov.

Kremenčuk sa nachádza v Poltavskej oblasti vo vnútrozemí Ukrajiny. Náčelník Poltavskej oblastnej vojenskej správy Dmytro Lunin povedal, že pri útoku zahynulo najmenej 13 ľudí a viac než 40 osôb utrpelo zranenia, píše agentúra AP. Záchranári podľa jeho slov v troskách pátrajú po ďalších obetiach.

Mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN

Ukrajina žiada mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) v reakcii na nedávne ruské útoky na civilistov. Oznámilo to v pondelok Albánsko, ktoré je počas júna predsedníckou krajinou v BR OSN.

Rada má zasadnúť v utorok v New Yorku o 15.00 h miestneho času (21.00 h SELČ) a hlavnou témou zasadnutia má byť podľa hovorcu misie Albánska pri OSN raketový útok na nákupné centrum v ukrajinskom meste Kremenčuk. Hovorca albánskej misie dodal, že členské krajiny budú rokovať aj o nedeľňajších útokoch na ukrajinské hlavné mesto Kyjev a okolie.

Útok v Kremenčuku v pondelok odsúdil aj úrad generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa a tiež americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Voči Putinovi vyvodia zodpovednosť

Lídri skupiny siedmich hospodársky najvyspelejších krajín sveta G7 v pondelok odsúdili raketový útok Ruska na nákupné centrum v Kremenčuku. Označili ho za ,,ohavný útok" a ,,vojnový zločin".

Útoky bez rozmyslu na nevinných civilistov podľa predstaviteľov týchto krajín predstavujú vojnový zločin. ,,Voči ruskému prezidentovi (Vladimirovi) Putinovi a zodpovedným bude vyvodená zodpovednosť," uviedli v spoločnom vyhlásení lídri. Tí sú v súčasnosti na summite G7 na zámku Elmau v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko.

Ruský útok na nákupné centrum v meste Kremenčuk v Poltavskej oblasti si v pondelok vyžiadal najmenej 15 obetí na životoch a ďalších 59 utrpelo zranenia, píše DPA s odvolaním sa na miestne úrady.

Ďalšie dôležité správy

Na videosnímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovorí 10. mája 2022 v Kyjeve. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ocenil v noci na stredu
Neprehliadnite

Je Podnestersko hrozbou pre Ukrajinu? Mobilizácia sa nepotvrdila, Zelenskyj už reagoval