Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj telefonicky hovoril v stredu s izraelským premiérom Naftalim Bennettom o „škandalóznych" výrokoch šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova, že nacistický vodca Adolf Hitler mal židovskú krv. TASR správu prevzala od stanice CNN.

Zelenskyj vo svojom pravidelnom prejave v noci na stredu uviedol, že Bennettovi zablahožel k izraelskému Dňu nezávislosti a informoval ho o vývoji situácie v obliehanom juhoukrajinskom prístavnom meste Mariupol, ako aj o situácii na východe Ukrajiny.

„Diskutovali sme tiež o škandalóznych a absolútne neprípustných vyhláseniach ruského ministra zahraničných vecí, ktorý urazil celý svet," povedal Zelenskyj.

Izrael si Deň nezávislosti pripomína v piaty deň mesiaca ijar podľa židovského kalendára, čo tento rok pripadá na 5. mája.

Lavrov zároveň odmietol tvrdenia, že samotný Zelenskyj je Žid.

„(Zelenskyj) uvádza argument, že aký nacizmus môže u nich byť, keď on sám (ukrajinský prezident) je Žid. Môžem sa mýliť, ale aj Hitler mal židovskú krv. Neznamená to absolútne nič. Múdry židovský národ hovorí, že najhorlivejšími antisemitmi sú zvyčajne Židia," povedal Lavrov.

Jeho vyjadrenia vyvolali hnev izraelskej vlády, ktorá si okamžite predvolala ruského veľvyslanca v Izraeli, uvádza CNN.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj
Neprehliadnite

Rusko zabúda na lekcie z druhej svetovej vojny, kriticky reagoval Zelenskyj na slová Lavrova