Ministerstvo zdravotníctva SR sa zaoberá vysokými cenami energií. Momentálne zbiera údaje od jednotlivých nemocníc a zdravotníckych zariadení a vytvára si databázu. Informoval o tom šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

Niektoré zdravotnícke zariadenia či nemocnice majú nárast nákladov na energie o dve percentá, niektoré o 300 percent, poznamenal Lengvarský. Žiadny rozpočet na kompenzácie zatiaľ ministerstvo nedostalo. „Bude to technická otázka najbližších dní," dodal.

Minister zároveň povedal, že v rámci kompenzácií nemajú problém osloviť aj ambulantných poskytovateľov. Pracujú však v poliklinikách či v rôznych prenajatých priestoroch. „Treba tam asi citlivo prípad od prípadu zvažovať, akým spôsobom tie dosahy kompenzovať," poznamenal.

Zvyšovanie cien energií predstavuje pre nemocnice závažný problém a môže ohroziť plynulosť poskytovania zdravotnej starostlivosti, upozornila minulý týždeň Asociácia štátnych nemocníc SR. Podľa odhadov jej členov sa náklady na energie v nemocniciach oproti minulému roku zvýšili v priemere o zhruba 170 percent. Minister financií Igor Matovič (OĽANO) už informoval, že na pomoc s nárastom cien štát nemocniciam vyčlení 12 miliónov eur.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Karol Galek počas tlačovej konferencie k rozvoju bilaterálnej ekonomickej spolupráce s Taiwanom a podpísaniu memoránd o porozumení a spolupráci v Bratislave 22. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Na zníženie vplyvu vysokých cien energie sú potrebné stovky miliónov, tvrdí Galek