Úrad aktérov prípadu nezverejnil, popis však sedí s vlaňajšou kauzou košickej Univerzitnej nemocnice L. Pasteura. Rovnaká je aj hodnota zákazky 26 889 937,50 eura.

V prípade univerzitnej nemocnice polícia obvinila troch ľudí z trestného činu machinácií vo verejnom obstarávaní. Tieto obvinenia sa však nepotvrdili. Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik vyšetrovanie zastavil pre nedostatok dôkazov. Svoje vlastné vyšetrovanie naďalej viedol PMÚ. Či je aktuálny verdikt o pokute jeho vyústením, úrad neprezradil, keďže ešte nie je právoplatný. Ide o prvostupňové rozhodnutie, voči ktorému sa ešte môžu dotknutí odvolať.

Začalo to odpočúvaním

Prípad univerzitnej nemocnice sa začal ešte v roku 2010. Nemocnica vtedy vyhlásila verejnú súťaž na výstavbu nového urgentného príjmu. Následne začala túto súťaž preverovať polícia. Podľa informácií médií z tej doby odpočúvala dvoch uchádzačov aj zástupcu obstarávacej agentúry, ktorú si nemocnica pre tento prípad najala, a čítala aj ich SMS komunikáciu. Na základe toho troch dotknutých podnikateľov obvinila z trestného činu machinácií pri verejnom obstarávaní. Podľa vtedajších správ šlo o konateľa spoločnosti PKB invest Jána B., zástupcu spoločnosti Chemkostav Milana D. a Petra H. z agentúry Pro Tender, ktorá nemocnici poskytovala služby spojené s týmto verejným obstarávaním.

Podľa Denníka N mal Ján B. v jednom z odpočutých telefonátov povedať Petrovi H., aby jemu aj Milanovi D. z konkurenčného Chemkostavu poslal správu, aká je predpokladaná cena zákazky. Chemkostav mal podľa tohto telefonátu ísť pod predpokladanú cenu „o dva litre“. V ďalšom odpočutom telefonáte sa mala táto informácia upresniť. „Dohodli sa, že on pôjde o dvetisíc pod cenu predpokladanú a oni pôjdu o 3, 4 alebo 5 pod cenu“. Konkurenti Ján B. a Milan D. sa mali stretnúť pred podaním ponúk aj osobne.

Peter H. a Ján B. pre Denník N dohodu o cenách odmietli. Uviedli, že si len ujasňovali predpokladanú hodnotu zákazky, ktorá sa menila. Na ich stranu sa priklonila Špeciálna prokuratúra, podľa ktorej predložené dôkazy nepotvrdzovali spáchanie trestného činu. „Práve naopak, vykonanými dôkazmi sa tieto indície vyvrátili, nepotvrdili. Akékoľvek dohody vylúčili všetky zainteresované osoby,“ citoval Denník N špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Médiá informovali aj o politických väzbách: Peter H. má byť podľa Korzára bývalým spolužiakom košického primátora a bývalého ministra zdravotníctva Richarda Rašiho (Smer-SD). S jeho agentúrou často spolupracuje aj mesto. Jeho hovorkyňa Linda Šnajdárová poslala stanovisko, podľa ktorého košický primátor R. Raši s týmto nákupom nemá nič spoločné, pretože so spomínanými subjektmi nebol a ani nie je v žiadnom vzťahu. V hodnotiacej komisii mal byť zase podľa Denníka N synovec Pavla Pašku, vtedy podpredsedu tej istej strany.

Viaceré podobnosti

Popis prípadu v stanovisku PMÚ k aktuálnej pokute sa v ničom nelíši od kauzy košickej nemocnice a prakticky vylučuje možnosť, že by mohlo ísť o inú zákazku.

Hodnota kontraktu je rovnaká s presnosťou na jedno desatinné miesto. Tiež ide o výstavbu zdravotníckeho zariadenia v Košickom kraji, ktoré sa financuje z Operačného programu Zdravotníctvo. Podľa stránky tohto operačného programu žiadny iný projekt v takejto vysokej hodnote v košickej župe nebol. Aj charakteristika údajnej manipulácie, za ktorú pokutuje PMÚ, je rovnaká.

„Zo získaných informácií a podkladov vyplynulo, že medzi dvomi podnikateľmi došlo k dohode o určení víťaza predmetného verejného obstarávania, pričom podnikateľ, ktorý pre verejného obstarávateľa zabezpečoval služby súvisiace s verejným obstarávaním pomohol túto dohodu realizovať,“ napísala do tlačovej správy hovorkyňa PMÚ Andrea Wilhelmová. Úrad sa odvoláva na podklady získané od orgánov činných v trestnom konaní.

Konanie podnikateľov na ich základe vyhodnotil ako dohodu obmedzujúcu súťaž, priamym alebo nepriamym určením cien tovaru, rozdelením trhu a v koluzívnom správaní v procese verejnej obchodnej súťaže.

TREND oslovil všetky tri firmy, ktorých zástupcov označili médiá za trestne stíhaných v prípade košickej nemocnice. Petra H. zastihol na mobilnom čísle. Vyjadriť sa nechcel. Chemkostav na zaslané otázky reagoval upozornením, že žiadny subjekt, ani PMÚ by sa nemal vyjadrovať k rozhodnutiu, ktoré ešte nie je právoplatné. „Veríme, že základné zásady právneho štátu sú rešpektované aj týždenníkom TREND a žiadne úvahy, špekulácie, indície a pododbne sa nestanú skutočnosťou poškodzovania dobrého obchodného mena ktoréhokoľvek podnikateľského subjektu,“ uviedla firma vo svojom stanovisku.

Spoločnosť PKB invest na otázky zatiaľ nereagovala. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková odpovedala, že „prijme primerané kroky po nadobudnutí právoplatnosti dotknutého rozhodnutia“. Rezort sa podľa nej nijakým spôsobom nepodieľal na uzavretí zmlúv medzi inými subjektmi a nevedel ani o žiadnej dohode.

Významní hráči

PKB Invest a Chemkostav patria medzi tri najúspešnejšie stavebné firmy pri získavaní štátnych zákaziek v zdravotníctve. Vyplýva to z analýzy neziskovej organizácie Transparency International. PKB invest podľa nej vyhrala v rámci Operačného programu Zdravotníctvo tri zákazky v celkovej hodnote 30 miliónov eur.

Spomedzi všetkých firiem je to druhé najvyššie číslo. Na treťom mieste v rebríčku Transparency skončil Chemkostav s dvoma kontraktmi v celkovej hodnote 26 miliónov. Prvé miesto patrí Váhostavu-SK Juraja Širokého, ktorý sa považuje za významnú postavu slovenského zdravotníctva. Tento vplyv si podľa kuloárnych informácií delí s takzvanou košickou vetvou Smeru na čele s P. Paškom.

Významnou firmou v odvetví zdravotníctva je aj spomínaná obstarávacia agentúra Pro Tender. Podľa Transparency zastupovala dvoch z piatich úspešných uchádzačov o zdravotnícke eurofondy.