Nemecká vláda sa stala najnovším členom skupinky krajín, ktoré sa snažia získať si priazeň svojich nahnevaných voličov. Rovnako ako ony aj Nemecko prisľúbilo, že zdaní nadmerné zisky energetických spoločností. Cieľom týchto odvodov je zabaviť „nadbytočný“ zisk a prerozdeliť ho medzi spotrebiteľov, ktorých trápia vysoké ceny za kúrenie či elektrinu, píše agentúra Bloomberg.

Niekoľko krajín od Spojeného kráľovstva cez Taliansko až po Grécko už niečo podobné urobilo. Ostatné krajiny vrátane EÚ svoje návrhy ešte len pripravujú.

Zjednodušená pravda

Nehľadiac na konkrétnu formu, samotná myšlienka zdanenia nadmerných ziskov je cynickým populizmom. Inými slovami – ide o zlú politiku. Jej zástancovia ju ponúkajú ako klamlivo jednoduché riešenie veľkých, no zložitých problémov. Tým sa snažia pôsobiť skôr na city svojich voličov než na ich intelekt.

Toto je populistický príbeh, ktorý podľa Bloombergu šíria: Zlý diktátor z Ruska vypol toky plynu do Európy a tým spôsobil energetický šok a rekordný nárast cien. Chamtivé spoločnosti na Západe, ktoré myslia len na seba, si vďaka tomuto stavu núdze plnia vrecká aj napriek tomu, že bežní ľudia trpia. Je to nefér, a preto poďme tieto ich nezaslúžené zisky skonfiškovať.

Ako každá účinná demagógia, ani tento opis situácie nie je až tak mimo. Je len smiešne zjednodušený, poznamenáva agentúra.

Je pravdou, že britské spoločnosti, ktoré v Severnom mori ťažia ropu a plyn, zarobili v dôsledku vysokých cien nečakaný objem peňazí. No rovnako na situácii zarobili aj nemeckí poskytovatelia lacnej energie, pretože ceny na trhu udávajú dodávatelia s najväčšími marginálnymi nákladmi. V súčasnosti sú to tí, ktorí na výrobu elektriny používajú zemný plyn.

Realita unudí

Riadny ekonomický rozbor situácie je však oveľa zložitejší a podľa Bloombergu by unudil väčšinu cieľovej skupiny. Na jeho začiatku je pripomienka toho, že všetky tieto spoločnosti, ktoré sa tešia z nadmerného zisku, už dane platia – z príjmov či iné.

Ak sú schopné z tejto nezvyčajnej situácie na trhu profitovať, je to preto, že v minulosti investovali do zariadenia, technológií a odborných znalostí. Keď sa rozhodovali, tak vedeli, že scenáre, na ktoré sa pripravujú, sa nemusia nikdy naplniť.

Aj napriek tomu v mene možnej budúcej odmeny zariskovali. Samozrejme, ani ich len nenapadlo, že by sa ich vlády pokúsili túto odmenu vedomky zabaviť.

Populizmus a ideológia

Existujú špeciálne prípady, kedy sú zisky z objektívneho hľadiska nadbytočné, nemorálne či dokonca nelegálne, ozrejmuje portál. Patria sem napríklad takzvané ekonomické zisky, ktoré plynú členom kartelov. Na to ale máme protimonopolný zákon, ktorého pravidlá sa vytvárajú vopred a vymáhajú sa nestranne a spravodlivo.

V ostatných prípadoch je podstúpenie rizika v nádeji, že so sebou prinesie odmenu, legitímnym prístupom. Voláme ho „investovanie“.

Z psychologického a politického hľadiska majú opakujúce sa pokusy niektorých politikov označiť toto zdanenie ziskov za zaslúžené či nezaslúžené, zlé či dobré, pôvod v dvoch myšlienkach.

Prvá je ideologická, a teda socialistická. Tento pohľad na svet je založený na závisti a túžbe po moci hodnotiť trhové výsledky.

Druhá je populistická. Ide o bezzásadovú ochotu dať mafii všetko, po čom túži. Zodpovední lídri by však tak hlboko neklesli, uzatvára Bloomberg.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová počas tlačovej konferencie na tému:
Neprehliadnite

Strana Za ľudí chce predložiť vlastný návrh na daň z nadmerného zisku z ropy