Denník Financial Times v pondelok uviedol, že by s pomocou nových kapitálových výdavkov vo výške viac ako 160 miliárd dolárov mohli znížiť svoju závislosť na Číne, pričom sa denník odvolával na prognózu spoločnosti Goldman Sachs.

Analytici investičnej banky sa domnievajú, že dopyt po hotových batériách by sa mohol v nasledujúcich troch až piatich rokoch uspokojiť bez Číny vďaka investíciám juhokórejských konglomerátov LG a SK Hynix v USA.

Správa vypočítala, že na dosiahnutie sebestačného dodávateľského reťazca by krajiny konkurujúce Číne museli vynaložiť 78,2 miliardy dolárov na batérie. Z toho 60,4 miliardy dolárov na komponenty a 13,5 miliardy dolárov na ťažbu lítia, niklu a kobaltu, ako aj 12,1 miliardy na rafináciu týchto materiálov, uviedol denník Financial Times.

Goldman prognózuje, že sa podiel kórejských výrobcov batérií na americkom trhu do troch rokov zvýši na približne 55 percent z pôvodných 11 percent v roku 2021.

Čína je zatiaľ hlavným výrobcom batérii na trhu vrátane ťažby a rafinácie surovín.

Analytici uviedli, že dominantnú pozíciu Číny na trhu by mohli zrušiť protekcionistické politiky v Európe a Spojených štátoch, v spojení s použitím alternatívneho chemického zloženia batérií, ktoré by vyžadovalo menej dôležitých minerálov z Číny.

Goldman Sachs bezprostredne nereagoval na žiadosť o komentár.

Ďalšie dôležité správy