Pri dotácii na podporu humanitárnej pomoci pre právnické osoby sa už nebude uplatňovať maximálny limit vo výške 15- tisíc eur v jednom rozpočtovom roku u žiadateľov, ktorými sú poskytovatelia sociálnych služieb. Prostriedky z dotácie môžu byť použité nielen na nákup dezinfekcie či hygienických pomôcok, ale aj na vyplatenie odmeny pre zamestnancov, ktorí pracujú v infekčnom prostredí. Dotáciu dostanú poskytovatelia aj na nákup výživových doplnkov pre klientov.

karanténa
Neprehliadnite

Pozitívne testovaní z pilotného testovania sa na plošnom nezúčastnia

 Poskytovatelia sociálnych služieb mohli už od prvej vlny pandémie žiadať ministerstvo o dotáciu na podporu humanitárnej pomoci vo výške najviac 15- tisíc eur. Tento limit už neplatí a zariadenia môžu požiadať o väčší balík peňazí. „Ak by totiž chcelo zariadenie použiť dotáciu súčasne napríklad na odmenu pre zamestnancov za prácu v karanténe, dotáciu na zabezpečenie ubytovania pre zamestnancov či na hygienické pomôcky, dezinfekciu aj vitamíny, bola by táto výška pre nich nepostačujúca," vysvetlil dôvody zmien minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Na snímke budova Národnej banky Slovenska.
Neprehliadnite

Sporitelia v druhom pilieri v prvom polroku prerábali, zisky DSS rástli

 

Okrem nákupu hygienických pomôcok, dezinfekcie či zabezpečenia ubytovania pre ľudí bez domova môžu z dotácie na humanitárnu pomoc vyplácať poskytovatelia sociálnych služieb aj odmeny zamestnancom, ktorí pracujú v infekčnom prostredí z dôvodu nariadenej karantény v zariadení. Na poskytnutie takzvaného infekčného príspevku zamestnancovi vyčlenilo ministerstvo dotáciu na jedného zamestnanca vo výške 405 eur. „Ide o celkovú cenu práce, teda vrátane všetkých odvodov za zamestnanca. V čistom vyjadrení to znamená 200 eur mesačne pre každého takéhoto pracovníka," vysvetlil Krajniak.

SR Bratislava koronavírus
Neprehliadnite

Padol ďalší rekord, na Slovensku pribudlo 3 363 nových prípadov nákazy koronavírusom

Z dotácie môžu poskytovatelia pokryť taktiež výdavky na zabezpečenie vhodného ubytovania a stravovania pre zamestnancov v karanténe, či už v priestoroch zariadenia alebo v iných vhodných priestoroch vrátane hotelov.

Nepriaznivá epidemiologická situácia na Orave si od pondelka 12. októbra 2020 vyžiadala nasadenie vojakov. Vyše 50 príslušníkov ozbrojených síl pomáha na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Dolnom Kubíne. Podľa šéfky úradu Márie Varmusovej budú vojaci po zaučení schopní odpovedať na informačné telefonáty od obyvateľov. V prípade potreby budú tiež robiť základné kontroly ľudí v karanténe alebo pozitívne testovaných na nový koronavírus. Na snímke vojaci, ktorí prichádzajú na RÚVZ v
Neprehliadnite

Počas plošného testovania bude pomáhať 50 vojenských medikov z Rakúska

V rámci balíka humanitárnej pomoci je možné požiadať aj o jednorazovú dotáciu na nákup výživových doplnkov vo výške 20 eur na každého klienta aj zamestnanca na obdobie piatich mesiacov. Slúžiť má najmä na nákup vitamínu D3, ktorý môže napomôcť k predídeniu nákazy ochorením Covid-19 alebo k miernejšiemu priebehu tohto ochorenia.

Požiadať o ňu môžu zariadenia podporovaného bývania, zariadenia pre seniorov, zariadenia opatrovateľskej služby, rehabilitačné strediská, domovy sociálnych služieb, špecializované zariadenia, denné stacionáre, nocľahárne, útulky, domovy na pol ceste aj zariadenia núdzového bývania. Žiadosť o dotáciu na nákup výživových doplnkov je potrebné doručiť ministerstvu práce najneskôr do 25. novembra tohto roka.