Do Záporožskej jadrovej elektrárne smeruje tím Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Oznámil to v pondelok šéf tejto dozornej jadrovej agentúry OSN Rafael Grossi.

„Nastal ten deň: Podporná a asistenčná misia do Záporožskej jadrovej elektrárne je už na ceste," napísal na Twitteri Grossi.

Tím MAAE podľa neho dorazí do tejto najväčšej európskej jadrovej elektrárne v priebehu tohto týždňa. Podľa AFP by mal elektráreň navštíviť aj samotný Grossi.

Ukrajinskí predstavitelia v piatok avizovali, že delegácia MAAE by mohla navštíviť Záporožskú jadrovú elektráreň na juhu Ukrajiny už tento týždeň. Varovali však, že Rusko sa príchod delegácie snaží prekaziť.

Záporožskú jadrovú elektráreň obsadili v prvých týždňoch invázie ruské vojská, no naďalej ju prevádzkujú ukrajinskí pracovníci. Toto zariadenie sa odvtedy nachádza na frontovej línii. Kyjev a Moskva sa v posledných týždňoch navzájom obviňujú z ostreľovania tejto jadrovej elektrárne, čo vyvoláva obavy z možného úniku radiácie.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba predtým varoval, že ruské invázne vojská využívajú ukrajinskú Záporožskú jadrovú elektráreň ako vojenskú základňu. Podľa Kulebu tým vystavujú riziku celý kontinent.

Ďalšie dôležité správy

KK22 Kyjev - Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba počas tlačovej konferencie s nemeckou ministerkou zahraničných vecí Annalenou Baerbockovou v Kyjeve 7. februára 2022. FOTO TASR/AP
Ukrainian Foreign Minister Dmytro Kuleba speaks to the media during a joint news conference with German Foreign Minister Annalena Baerbock following their talks in Kyiv, Ukraine, Monday, Feb. 7, 2022. (Gleb Garanich/Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Kuleba: Rusko obsadením Záporožskej elektrárne vystavuje riziku celý kontinent