Politickí lídri Spojených štátov, Británie, Francúzska a Nemecka sa počas pondelkových rokovaní prostredníctvom videokonferencie dohodli na potrebe ďalších krokov, ktoré majú potrestať Rusko za inváziu na Ukrajinu.

Následne Rusko vyzvali, aby z Ukrajiny stiahlo svoje jednotky. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a DPA.

S výnimkou Nemecka

Americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson, francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz „potvrdili svoje odhodlanie pokračovať vo zvyšovaní nákladov pre Rusko za jeho nevyprovokovanú a neoprávnenú inváziu na Ukrajinu", píše sa vo vyhlásení Bieleho domu.

Agentúra AFP pripomína, že západní spojenci od začiatku ruskej invázie deklarovali jednotu ohľadne sankcií, avšak tú v pondelok naštrbilo Nemecko, ktoré je proti prerušeniu dodávok ropy a zemného plynu z Ruska do Európy.

Scholz ešte pred rokovaním označil dodávky energetických surovín z Ruska za nevyhnutné pre Európu.

USA dovážajú z Ruska len malé množstvá ropy.

Humanitárna pomoc

Vo vyhlásení nemeckej vlády po videokonferencii sa sankcie nespomínali. Berlín sa zameral na obavy týkajúce sa problémov s dopravou humanitárnej pomoci na Ukrajinu.

Podľa hovorcu nemeckej vlády Steffena Hebestreita sa všetci štyria lídri zhodli na tom, že „ochrana civilného obyvateľstva musí byť najvyššou prioritou a Rusko musí okamžite ukončiť svoj útok na Ukrajinu – ktorý je v rozpore s medzinárodným právom – a úplne stiahnuť svoje vojská".

Ďalšie dôležité správy

Oil extraction in Republic of Tatarstan, Russia
Neprehliadnite

Krajiny EÚ sú nejednotné v otázke zákazu dovozu ruskej ropy, nemecký kancelár je proti sankciám