Západní spojenci zvažujú, či umožnia ruským oligarchom vykúpiť sa zo sankcií tým, že poskytnú peniaze na obnovu Ukrajiny. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaných vládnych predstaviteľov oboznámených so záležitosťou.

Kanadská podpredsedníčka vlády a ministerka financií Chrystia Freelandová vyrukovala s touto myšlienkou ešte minulý týždeň na stretnutí ministrov financií G7 (skupiny siedmich priemyselne najrozvinutejších krajín) v Nemecku.

Freelandovej myšlienka

Freelandová prišla s myšlienkou po tom, čo sa s ňou oligarchovia o tom rozprávali, uviedol jeden zo zdrojov. Kanadská ministerka totiž pozná niektorých ruských oligarchov ešte z čias, keď pôsobila ako novinárka v Moskve.

Zdroj ďalej uviedol, že Ukrajinci o týchto diskusiách vedia a že je aj v záujme Západu, aby sa prominentní oligarchovia dištancovali od ruského prezidenta Vladimira Putina a zároveň poskytli Ukrajine financie.

Návrh vznikol v súvislosti s poskytovaním dodatočných peňazí Ukrajine a tým, ako by zmrazené prostriedky a aktíva oligarchov mohli byť zdrojom financií, píše AP.

Zatiaľ je to len návrh

Zatiaľ je to len návrh, dodal zdroj, ale západní spojenci podľa neho prejavili záujem.

Predstavitelia Európskej únie tiež hovorili o potrebe pozrieť sa na iné spôsoby konfiškácie majetku a poskytovania peňazí Ukrajine.

Návrh by mohol pomôcť odstrániť právnu prekážku pre úrady v krajinách ako Nemecko, kde je latka na konfiškáciu zmrazeného majetku veľmi vysoká. Dobrovoľným vzdaním sa časti svojho majetku v zahraničí by tak oligarchovia ušetrili západným vládam potenciálne rozpaky z toho, že by ich odmietli vlastné súdy.

AP dodáva, že západné krajiny v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu uvalili na ruských oligarchov množstvo sankcií. Mnohé ich mnohomiliardové majetky sú prepojené so Západom - od investícií do startupov v Silicon Valley až po tímy anglickej futbalovej Premier League.

Ďalšie dôležité správy

Francúzski colníci ukazujú jachtu Amore Vero, ktorá kotví v prístave La Ciotat pri pobreží Stredozemného mora 3. marca 2022. Francúzski colníci skonfiškovali megajachtu, ktorú vlastní firma s väzbami na Igora Sečina, šéfa ruskej štátnej ropnej spoločnosti Rosnefť a blízkeho spojenca Kremľa. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP. Túto takmer 86 metrovú loď s názvom Amore Vero zhabali colníci v prístavom meste La Ciotat neďaleko Marseille, priblížilo vo štvrtok mini
Neprehliadnite

Presúvajú jachty, lietadlá. Ruskí oligarchovia sa snažia obchádzať sankcie