Zatiaľ posledný ruský útok na Ukrajine, pri ktorom v nákupnom centre v meste Kremenčuk zahynulo v utorok najmenej 18 civilistov je možné interpretovať ako odkaz účastníkom summitu G7, ktorý sa v tom čase konal v nemeckom Garmisch-Partenkirchene. Jeho obsahom je absolútna ľahostajnosť Moskvy k odsúdeniu jej zločinov zo strany medzinárodného spoločenstva. Tá však môže vyplývať aj z presvedčenia – či už opodstatneného alebo mylného -, že z dlhodobého hľadiska sa vojna na Ukrajine bude vyvíjať v prospech Ruska.

A Rusko víťazne napreduje. Jeho vojská na východe Ukrajiny pomaly postupujú a ničia všetko, čo im stojí v ceste. Aj Západ si čoraz naliehavejšie uvedomuje, že táto vojna sa tak skoro neskončí. Moskva ju navyše ešte môže predĺžiť, ak sa jej zastrašovaním podarí dosiahnuť, aby Západ prestal dodávať Ukrajine zbrane, strelivo a zbraňové systémy, ktoré nevyhnutne potrebuje. Ide najmä o viac munície, drony, rušičky, radary a systémy protiraketovej obrany proti útokom, k akým došlo v posledných dňoch.

Veľké víťazstvo

Vojenská podpora Ukrajine zo strany Spojených štátov, EÚ a Spojeného kráľovstva sa postupne z hľadiska rozsahu rozšírila aj o účinnejšie útočné systémy, ako sú ďalekonosné kanóny, ale na Západe stále pretrvávajú obavy z prípadnej reakcie Ruska. A práve tie mu bráni dodávať Ukrajine zbrane, ktoré by jej pomohli obrátiť priebeh vojny vo svoj prospech.

Kritici tohto prístupu k podpore ukrajinského vojnového úsilia tvrdia, že takáto zdržanlivosť je príkladom samoodstrašovania Spojených štátov a ich spojencov vyplývajúceho z obáv, že ich pričinením dôjde k eskalácii konfliktu. Skutočnosť je však oveľa jednoduchšia. Pokračujúca ruská kampaň založená na hneve a hrozbách je účinná, pretože núti odporcov Moskvy váhať. Utkvelá predstava, že dráždenie Ruska bude mať katastrofálne následky, môže Moskva pokladať za svoje veľké víťazstvo.

Rozsievanie strachu

Úspešné odrádzanie Západu od poskytovania potrebnej pomoci Ukrajine opäť raz utvrdzuje Putina v presvedčení, že zaostávanie Ruska za Západom v oblasti vojenských technológií možno prekonať rozsievaním strachu. Jasne vyslovené obavy západných štátov z eskalácie ukrajinského konfliktu sú totiž pre Rusko dôkazom, že jeho hrozby sú účinné. Navyše nemusia byť ani uskutočniteľné, pričom už viackrát sa ukázalo, že ide len o prázdne slová.

Lídri krajín G7 opäť raz vyslali svetu jasný signál, že vo svojej pomoci Ukrajine budú pokračovať „tak dlho, ako bude treba“, čo je chvályhodné, ale najväčšou výzvou pre Ukrajinu aj tak bude presvedčiť svojich spojencov na Západe, aby svoje slová naplnili skutkami.

Ďalšie dôležité správy

Predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin
Neprehliadnite

Ak Kyjev dostane jadrové zbrane, Európa bude zničená, varoval šéf ruskej Štátnej dumy