Čínske úrady vyhlásili v stredu lockdown v oblasti okolo najväčšej továrne na výrobu iPhonov na svete po zistení koronavírusu a úteku tamojších zamestnancov.

Štvornásobne vyššie príplatky

Žiaden človek okrem proticovidových dobrovoľníkov, „nesmie opustiť svoje bydlisko, s výnimkou odchodu na covidový test a naliehavú liečbu", uviedli predstavitelia ekonomickej zóny v meste Čeng-čou v provincii Che-nan v strednej Číne.

Tento krok nasledoval po tom, čo sa minulý týždeň na čínskych sociálnych sieťach objavili zábery ľudí utekajúcich z továrne, ktorú riadi taiwanský technologický gigant Foxconn a zamestnáva tam státisíce pracovníkov.

Zamestnanci sa na internete sťažujú na zlé hygienické podmienky, čo ich donútilo pešo ujsť z továrne a vyhnúť sa tak proticovidovým obmedzeniam.

Vyše 600-tisíc obyvateľov bude musieť každý deň absolvovať PCR test, dodala miestna samospráva. Varovala, že bude „prísne postihovať všetky druhy porušovania" nariadení. Miestne úrady požiadali zamestnancov Foxconnu, ktorí opustili továreň, aby sa po návrate domov úradne zaregistrovali a absolvovali niekoľkodňovú karanténu.

Spoločnosť Foxconn v utorok oznámila, že štvornásobne zvýši príplatky zamestnancom, ktorí budú ochotní zostať počas covidovej nákazy v továrni.

Iba kľúčové firmy

Čína je poslednou veľkou ekonomikou, ktorá uplatňuje prísnu stratégiu nulovej tolerancie covidu a stále narýchlo zavádza lockdowny, hromadné testovanie a dlhé karantény, v snahe potlačiť akýkoľvek výskyt nákazy.

Nové varianty koronavírusu sú však ťažkou skúškou pre miestnych predstaviteľov a ich schopnosť potlačiť výskyty nákazy rýchlejšie, než sa šíria. Krajina tak čelí neustále sa meniacim proticovidovým obmedzeniam.

Miestni predstavitelia v meste Čeng-čou v stredu oznámili, že zamestnanci všetkých podnikov budú musieť pracovať z domu, iba „kľúčové firmy" majú povolené fungovať ďalej. Nespresnili však, ktoré podniky patria do tejto kategórie. Na uliciach sa môžu zdržiavať len zdravotnícke vozidlá a tie, ktoré doručujú základné potreby.

Ďalšie dôležité správy

PK 10 archív Cupertino - Na archívnej snímke zo 7. septembra 2022 nové smartfóny iPhone 14 sú vystavené počas ich predstavenia v sídle spoločnosti Apple v kalifornskom meste Cupertino. Apple bude vyrábať svoj nový iPhone 14 aj v Indii. Americký koncern sa totiž snaží diverzifikovať výrobu a jej časť presunúť mimo Číny. FOTO TASR/AP

FILE- New iPhone 14 models on display at an Apple event on the campus of Apple's headquarters in Cupertino, Calif., Sept. 7, 2022. Apple Inc. will manufacture its la
Neprehliadnite

Apple vyrába nový iPhone 14 už aj v Indii, hľadá alternatívy k výrobe v Číne