Štvrtkové predpoludňajšie rokovanie odborárov s vedením strojárskej spoločnosti Booster Precision Components v obci Beluša v Púchovskom okrese trvalo päť minút. K dohode nedošlo, zamestnanci pokračujú v ostrom štrajku minimálne do pondelka 14. júna.

Ako informoval predseda Rady Odborového zväzu (OZ) KOVO Emila Machyna, vedenie spoločnosti predložilo odborárom návrh s tým, že do 14.00 h sa majú rozhodnúť, či ho akceptujú.

„Ľudia jasne povedali, že návrh neakceptujú. My chceme, aby boli splnené naše požiadavky. Zamestnávateľ síce súhlasil s navýšením mzdy o šesť percent, my žiadame aj o všetky tie bonusy, ktoré ľudia mali. Lebo takýmto spôsobom by išli s platom dole,“ skonštatoval Machyna.

Ako dodal, zamestnávateľ nesplnil požiadavku na 13. a 14. plat, príplatky a kritériá na vyplácanie variabilnej zložky. „Ľudia išli domov, do práce nejdú ani v piatok (11. 6.), ani cez víkend. V pondelok o 8.00 h sa stretneme a dohodneme sa, aký bude ďalší postup,“ zdôraznil Machyna s tým, že zo svojich požiadaviek neustúpia.

Reakcia spoločnosti

Vedenie spoločnosti Booster Precision Components Beluša reagovali na ostrý štrajk zamestnancov vyhlásením, že  absencia krokov Základnej organizácie (ZO) OZ KOVO, umožňujúcich dosiahnutie dohody, ohrozuje budúcnosť spoločnosti. Jej zákazníci sa pokúsia nájsť iných dodávateľov, čoho následkom bude zatvorenie prevádzky. 

„Zamestnávateľ prezentoval konečný návrh, v zmysle ktorého akceptoval požiadavku ZO OZ KOVO na zvýšenie základnej a variabilnej zložky mzdy o 6 percent s účinnosťou od 1. júla 2021, ako aj garantovanie vyplatenia 25 percent odmeny (13. a 14. plat) v novembri a 75 percent v marci v závislosti od výsledkov spoločnosti, čo predstavuje zo strany zamestnávateľa značný krok v ústrety dohode,“ informuje Booster s tým, že odborári zaslali vo štvrtok zamestnávateľovi hodinu pred naplánovaným stretnutím vypracované znenie dodatku kolektívnej zmluvy, ktoré okrem pôvodných požiadaviek obsahovalo aj niekoľko dodatočných požiadaviek.

Tie podľa spoločnosti neboli doteraz nikdy prezentované. „Tieto dodatočné požiadavky neboli zo strany ZO OZ KOVO nijako odôvodnené a cez médiá ZO OZ KOVO komunikovali, že ich požiadavky budú každým dňom trvania štrajku narastať,“ uvádza sa v stanovisku.

Ľudia sú nahnevaní

Zamestnanci strojárskej spoločnosti Booster Precision Components v obci Beluša v Púchovskom okrese vstúpili vo štvrtok o 6.00 h do ostrého štrajku. Zhromaždili sa pred vstupom do areálu spoločnosti a žiadajú splnenie svojich požiadaviek.

Podľa predsedu Rady Odborového zväzu (OZ) KOVO Emila Machynu sa do štrajku zapojilo asi 90 percent výrobných zamestnancov spoločnosti.

„Ľudia sú nahnevaní a chcú mať postavenie ako vo fabrikách v Nemecku a Holandsku a chcú byť slušne zaplatení za svoju prácu. Myslím si, že si to zaslúžia, nepýtajú tak strašne veľa, aby to fabriku položilo. Manažment by mal zvážiť, či väčšiu škodu urobí štrajk alebo to, že ľuďom, ktorí pre neho pracujú, zdvihne mzdy,“ skonštatoval Machyna s tým, že výroba v spoločnosti je momentálne zrejme zastavená.

Z požiadaviek nechcú ustúpiť

Machyna dodal, že požiadavky sa môžu zvyšovať. „Ale my sme jasne povedali, keď sme odchádzali z posledného rokovania, že ak sa začne štrajk, z našich požiadaviek neustúpime, ale budeme ich navyšovať. Za každý deň štrajku chceme kompenzácie. Tak sa to robí aj v iných štátoch,“ zdôraznil Machyna.

Na snímke v pozadí vpravo predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna sa prihovára k zamestnancom strojárskej spoločnosti Booster Precision Components počas brífingu odborárov so zamestnancami, 8. júna 2021 v Beluši. Zamestnanci závodu Booster Precision Components plánujú pre spor v kolektívnom vyjednávaní vstúpiť 10. júna 2021 do ostrého štrajku. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Zamestnanci Booster Precision Components v Beluši vstúpia do štrajku

Odborári požadujú zvýšenie základnej zložky mzdy o 6 percent, vyplatenie 13. a 14. platu, vyplácanie variabilnej zložky mzdy, vyplácanie motivačného bonusu a doplnkové dôchodkové poistenie. Reštriktívne opatrenia zamestnávateľa znamenajú pre zamestnancov zníženie mzdy v priemere o 170 eur mesačne oproti roku 2020.