Vznik neprelomiteľnej kvantovej komunikačnej linky, ktorá bude tvoriť kostru vysoko bezpečného internetu budúcnosti, umožní projekt za 8,2 milióna eur zo zdrojov Plánu obnovy a odolnosti SR.

Na vybudovanie základu budúcej kvantovej komunikačnej siete pôjde 5 miliónov eur a na laboratórne vybavenie pôjde ďalších 3,2 milióna eur. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) o tom v utorok informovalo s tým, že podporí projekt, ktorý získal tiež päťmiliónový grant od Európskej komisie.

„Žijeme v časoch čoraz rafinovanejších kybernetických útokov a potrebujeme hľadať nové spôsoby bezpečného prenosu dát. Ukázalo sa to aj po ruskom vojenskom útoku na Ukrajinu, ktorého súčasťou sú tiež kyberútoky namierené proti inštitúciám v krajinách EÚ,“ uviedla ministerka informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) na pôde Fyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied, ktorý projekt zastrešuje. Slovensko sa podľa vicepremiérky zaradilo medzi prvé európske krajiny, ktoré budujú kvantovú komunikačnú sieť.

„Táto nová infraštruktúra nám prinesie prevratnú úroveň bezpečného prenosu dát a šifrovania v online priestore. Kvantová komunikácia je prakticky neprelomiteľná. Návrh na finančnú podporu projektu Slovenská kvantová komunikačná infraštruktúra čoskoro predložím na rokovanie vlády,“ povedala Remišová. Ako dodala, slovenskí výskumníci z Fyzikálneho ústavu SAV spustili v spolupráci so svojimi rakúskymi kolegami prvú medzištátnu kvantovú komunikačnú linku na svete, a to medzi Bratislavou a Viedňou.

Kvantová komunikačná sieť prepojí dvanásť slovenských akademických inštitúcií od Bratislavy po Košice a zároveň sa vytvoria predpoklady aj na prepojenie s okolitými krajinami a na kvantový prenos šifrovacích kľúčov pomocou satelitov.

Okrem budovania kvantovej infraštruktúry sa v rámci projektu bude vyvíjať jednofotónový detektor s chladiacim systémom a vznikne tiež medzinárodné tréningové a vzdelávacie centrum pre kvantové technológie. Slovenskí výskumníci už teraz vyvíjajú laserové detektory, ktoré tvoria jadro komunikačných uzlov kvantovej siete.

Zavádzanie kvantovej infraštruktúry na Slovensku koordinuje Národné centrum pre kvantové technológie (QUTE.sk), ktoré v novembri 2021 založili MIRRI a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Okrem koordinácie práce výskumníkov a univerzít navrhuje podporné opatrenia pre štátny sektor, ktoré pomáhajú urýchliť rozvoj a nasadzovanie kvantových technológií v praxi.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) počas rokovania mimoriadnej 79. schôdze parlamentu SR k návrhu na vyslovenie nedôvery vláde 8. decembra 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Krajniak považuje novelu ústavy za rozumné riešenie, Budaj za prehru