V posledných týždňoch zmizlo alebo padlo do zajatia na Ukrajine niekoľko zahraničných dobrovoľníkov, ktorí sa hrnuli do boja proti Rusku, píše denník The New York Times.

Pripomenul osudy dvoch Britov a Maročana, ktorí bojovali po boku ukrajinských síl. V Donbase ich však zajali, obvinili z terorizmu a napokon odsúdili na trest smrti.

Nedávno zmizli pri Charkove dvaja Američania, ktorí patrili ku skupine zahraničných vojakov. Ich rodiny sa obávajú, že padli do zajatia. Zmizli po tom, čo sa ich čata dostala pod paľbu.

Neregulovaní dobrovoľníci

Tieto udalosti pritiahli pozornosť na tisíce prevažne neregulovaných dobrovoľníkov, z ktorých len niektorých prijali do Medzinárodnej légie územnej obrany Ukrajiny, bežne nazývanej Ukrajinská cudzinecká légia.

Čata, ku ktorej patrili nezvestní Američania, bola jednou z desiatok voľne organizovaných dobrovoľníckych jednotiek, ktoré pohltili zahraničných veteránov vrátane mnohých Američanov.

Podľa The New York Times dobrovoľníci dokázali, že sú pre Ukrajinu cenným majetkom, ale občas aj neposlušným problémom. V prípade, že sa dostanú do zajatia, predstavujú pre svoje domovské vlády potenciálne náročnú výzvu.

„Chcem zopakovať: Američania by teraz nemali chodiť na Ukrajinu," vyhlásil americký prezident Joe Biden po tom, čo ho informovali o dvoch nezvestných Američanoch na Ukrajine. Jeho administratíva, ako dodal, však nevie, kde sa momentálne nachádzajú.

Cudzinecká légia

Ukrajinská cudzinecká légia, ktorá vznikla po tom, čo prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj koncom februára vyzval cudzincov, aby im pomohli v boji, je považovaná za najselektívnejšiu zo zahraničných skupín.

Hovorcom légie je Damien Magrou, francúzsko-nórsky právnik. Ako uviedol, má pocit, že vojna „udrela na strunu“ mnohým americkým veteránom.

„Je tu veľa amerických veteránov, ktorí majú pocit, že ich prítomnosť môže zavážiť, pretože Spojené štáty boli za posledných 20 rokov zapojené do oveľa väčšieho počtu konfliktov než európske krajiny."

Magrou, desiatnik v štruktúre légie, ďalej konštatoval, že dobrovoľníci, ktorých teraz prijali, museli prejsť psychologickými previerkami, museli mať bojové skúsenosti, žiadne záznamy o nečestnom správaní a nemohli byť členmi extrémistických skupín.

Iné skupiny však až také selektívne nie sú, čo potvrdilo niekoľko dobrovoľných bojovníkov, poznamenal The New York Times.

Dobrovoľníkom, ktorých légia odmietla, Magrou radí, aby sa vojenským kyvadlovým autobusom vrátili na poľské hranice. Ako však dodal, „v krajine sú legálne a nemôžeme ich do ničoho nútiť."

Žoldnieri

Rusi tvrdia, že niektorí zo zahraničných bojovníkov, ktorých zajali, sú žoldnieri a podľa medzinárodného práva tak nemajú nárok na ochranu ako vojnoví zajatci.

Súd v samozvanej Doneckej ľudovej republiky v rozsudku nad dvoma Britmi a Maročanom uvádza, že sú vinní z „výcviku za účelom vykonávania teroristických aktivít... za finančnú odmenu".

Nie je ale jasné, aké úlohy plnila skupina, v ktorej boli dvaja Američania, ani to, kto v ukrajinských ozbrojených silách či vláde na nich dohliadal a dával im rozkazy.

Alex Drueke (39), bývalý štábny seržant americkej armády, ktorý slúžil v Iraku, a Andy Tai Ngoc Huynh (27), bývalý mariňák, zmizli 9. júna, keď sa ich čata dostala pod „ťažkú paľbu“. Zvyšok čaty ustúpil - zostali len oni dvaja. Na mieste po nich pátrali kolegovia, k dispozícii mali aj dron. Ale nenašli po nich žiadne stopy.

Ženevské konvencie, ktoré upravujú vojnové právo - a ktoré Rusko podpísalo -, špecifikujú, že zajatých dobrovoľných bojovníkov možno takisto považovať za vojnových zajatcov.

Medzinárodné právo definuje žoldniera ako niekoho, kto bojuje primárne za peniaze a je zaplatený oveľa lepšie ako príslušníci miestnych ozbrojených síl.

Tí, ktorí vstúpia do ukrajinskej légie, dostávajú rovnakú sumu ako ich ukrajinskí vojenskí kolegovia. Majú základný plat, približne 630 dolárov mesačne, ale aj príplatky, ktoré sa môžu vyšplhať aj na niekoľko tisíc dolárov mesačne.

V iných skupinách dostanú bojovníci jednorazovú výplatu - na pokrytie výdavkov. A sú skupiny, ktoré peniaze svojim členom vôbec nedávajú, dodal The New York Times.

Ďalšie dôležité správy

WA 46 Dmytrivka - Vozidlá jazdia okolo zničených ruských tankov v dedine Dmytrivka pri Kyjeve počas 89. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v pondelok 23. mája 2022. FOTO TASR/AP 
Cars pass by destroyed Russian tanks in a recent battle against Ukrainians in the village of Dmytrivka, close to Kyiv, Ukraine, Monday, May 23, 2022. (AP Photo/Efrem Lukatsky)
Neprehliadnite

Američan opísal pocit vzrušenia z ničenia Rusov, ale aj hrôzu z ruských vrtuľníkov