Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj v stredu Rusov vyzval, aby v uliciach zorganizovali protivládne protesty, informovala agentúra AFP.

Navaľného zadržali v nedeľu na letisku Šeremetievo v Moskve po návrate z Nemecka, kde sa podrobil liečbe po pokuse o otrávenie nervovoparalytickou látkou novičok.

,,Nezostávajte potichu. Vzdorujte. Vyrazte do ulíc," uviedol 44-ročný protikorupčný aktivista vo videozázname zverejnenom na YouTube.

WA 56 Schönefeld - Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj (vľavo) stojí v obkľúčení novinárov na palube lietadla Boeing 737-800 ruskej leteckej spoločnosti Pobeda pred odletom z Letiska Berlín Brandenburg (BER) v Schönefelde v nedeľu 17. januára 2021. Navaľnyj sa vráti v nedeľu do vlasti z Nemecka, kde sa zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou. FOTO TASR/AP   

Alexei Navalny is surrounded by journalists inside the plane prior to his flight to Moscow in the Airport Berlin Brandenburg (BER)
Neprehliadnite

Súd vzal ruského opozičného politika Navaľného do väzby na 30 dní

Navaľnyj sa na ľudí obrátil z policajnej stanice v meste Chimki, kde v pondelok zasadol súd.

Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová na svojom konte na sociálnej sieti Twitter oznámila, že súd vzal Navaľného do väzby na 30 dní - do 15. februára.

Okolo policajnej stanice v Chimkách, kde súd zasadal, sa zišli desiatky ľudí, ktorí žiadali Navaľného prepustenie na slobodu, pričom skandovali ..Pustiť!".

Medzičasom ministerstvo vnútra podľa agentúry Interfax vysvetlilo, že pojednávanie sa konalo v budove polície pre to, že Navaľnyj sa nepodrobil testu na Covid-19. Z toho istého dôvodu bol obmedzený aj okruh ľudí, ktoré sa na pojednávaní mohli zúčastniť, dodalo ministerstvo.