Zadlžené ľavicové Atény dostali podmienku na štyri mesiace

Grécky premiér Alexis Tsipras (vpravo) a jeho minister financií Janis Varufakis. Zdroj: SITA/AP

Podľa neho však musí Grécko do pondelka predstaviť zoznam sľúbených reformných opatrení; veriteľské inštitúcie následne zhodnotia, či tieto opatrenia dostatočne plnia ich podmienky.

Dohoda odstraňuje bezprostredné riziko, že Grécku sa v marci minú peniaze a že by krajina mohla byť nútená opustiť eurozónu. Nová ľavicová vláda v Aténach tak dostala priestor, aby sa pokúsila vyjednať dlhodobo priaznivejšie podmienky splácania dlhov medzinárodným veriteľom.

Nemecko, ktoré je najvplyvnejším členom EÚ a zároveň hlavným veriteľom Grécka, podľa médií ešte predtým, ako vyjadrilo súhlas s predĺžením pomoci, vyzvalo Atény, aby výrazne rozšírili svoje reformné záväzky. Grécko sa napríklad „zaviazalo nezrušiť doterajšie opatrenia, čím by negatívne ovplyvnilo svoje fiškálne ciele“.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble varoval, že ak Grécko úspešne nezavŕši svoj reformný program, ďalších peňazí sa nedočká. Dodal, že grécka vláda zažije teraz ťažké chvíle pri vysvetľovaní dosiahnutej dohody svojim voličom.

Grécky minister financií Janis Varufakis v piatok naopak opäť tvrdil, že dohoda znamená, že Atény opúšťajú doterajší program pomoci. V reformách však vraj pokračujú a zaväzujú sa, že nepodniknú jednostranné kroky, ktoré by zaťažili grécky rozpočet. Dohoda podľa neho pre Grécko znamená, že sa vyhýba opatreniam vedúcim k recesii.

Podľa prijatého dokumentu budú veritelia pri vyhodnocovaní cieľa primárneho rozpočtového prebytku na tento rok brať do úvahy ekonomickú situáciu v Grécku.

Dohoda je najlepším z dostupných riešení, povedal ČTK hlavný ekonóm Deloitte David Marek. „Grécko rozumne ustúpilo od všetkých požiadaviek, ktoré boli neprijateľné a ktoré boli aj nerozumné. Jedinou chybou krásy je, že nejde o trvalú dohodu,“ dodal. Hrozbou pre naplnenie dohody podľa D. Mareka môže byť reakcia v Grécku, pretože vládna ľavicová strana Syriza musela ustúpiť prakticky od všetkých kľúčových predvolebných sľubov.

Ak podľa J. Dijsselbloema veriteľské inštitúcie v utorok zhodnotia zoznam sľúbených gréckych opatrení kladne, začnú krajiny eurozóny procedúru ratifikácie predĺženia úverovej pomoci. V niekoľkých štátoch vrátane Nemecka sa k tomu musia vyjadriť parlamenty.

Vyhodnotenie však má byť len predbežné. Grécko má svoje opatrenia s veriteľskými inštitúciami ďalej podrobne konzultovať. Zoznam krokov má byť následne schválený do konca apríla.

Aktualizované 21. februára 2015 o 13.50:

Grécka vláda vraj zabránila, aby ju eurozóna „zaškrtila“

Grécka vláda tvrdí, že sa jej v piatok podarilo zabrániť, aby ju a hospodárstvo hlboko zadlženej krajiny eurozóna „zaškrtila“. Podľa agentúry Reuters to v sobotu vyhlásil hovorca vlády v Aténach.

„Získali sme čas,“ uviedol hovorca vlády Gabriel Sakellaridis. „Grécke hospodárstvo a grécka vláda neboli zaškrtené, ako zrejme plánovali niektorí v zahraničí i doma,“ povedal G. Sakellaridis v gréckej súkromnej televízii Mega TV.

Podľa Atén by dohoda mala upokojiť atmosféru v Grécku. Sporitelia v obavách, že rokovania v Bruseli stroskotajú a vláda v rámci príprav na návrat k drachme obmedzí výbery z bánk, vybrali v piatok z bankových účtov asi miliardu eur, povedal agentúre Reuters nemenovaný vysokopostavený bankár. Od decembra, keď začalo byť jasné, že parlamentné voľby vyhrá krajne ľavicová Syriza, si Gréci okrem piatkovej miliardy vybrali odhadom asi 20 miliárd eur.

Hovorca vlády uznáva, že dohoda z Bruselu je len prvý krok, a priznal, že pre vládu, ktorá nie je v úrade ešte ani mesiac, je náročné vyjednávať s ťažkými váhami ako sú európski ministri. „Skutečný boj sa začína teraz,“ povedal G. Sakellaridis. „Je to boj, ktorý bude kritický pre smerovanie našej krajiny v niekoľkých najbližších rokoch,“ dodal.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble odkázal vládnucim politikom v Grécku zvyknutým sedieť v opozičných laviciach, aby si zvykli na nároky, ktoré so sebou prináša vládnutie. „Byť vo vláde znamená čeliť realite a realita často ani zďaleka nie je taká pekná ako sen,“ povedal W. Schäuble, ktorý stranu Syriza varoval pred nerealistickými sľubmi už pred voľbami.

Dohoda o štvormesačnom predĺžení programu úverovej pomoci pre Grécko podľa gréckeho premiéra A. Tsiprasa ruší doterajšie úsporné opatrenia, ku ktorým sa Atény zaviazali.

„Včera [v piatok] sme urobili rozhodujúci krok na ceste od úsporných opatrení, záchranných programov a od trojky [EÚ, ECB a MMF],“ vyhlásil podľa agentúry Reuters šéf Syrizy A. Tsipras. „Vyhrali sme bitku, ale nie vojnu. Ťažkosti, skutočné ťažkosti... sú pred nami,“ dodal A. Tsipras v krátkom vystúpení v gréckej televízii.

„Včerajšia dohoda s euroskupinou... ruší záväzky predchádzajúcej vlády týkajúce sa zníženia miezd a dôchodkov, prepúšťania v štátnom sektore, zvýšenia DPH na jedlo, lieky,“ povedal. A. Tsipras.