Rokovanie iniciovali 44 podpismi opozičné strany SaS, OĽaNO a Sme rodina. Trojica strán o G. Matečnej tvrdí, že zaviedla nekalé praktiky do prerozdeľovania finančných prostriedkov určených pre Slovensko v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky.

Zároveň jej vyčítajú, že ešte ako generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu (SPF) zaviedla podvodné praktiky, o čom „existujú nespochybniteľné dôkazy“. V neposlednom rade je v dôvodovej správe tvrdenie, že G. Matečná pokračuje v nekalých praktikách aj ako ministerka a zastupuje skôr oligarchov ako skutočných roľníkov, pričom svojím konaním ohrozuje budúce zdroje pre Slovensko na regionálny rozvoj.

Opozícia: Matečná je súčasťou agrochobotnice

Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) zhrnula, že G. Matečná je zodpovedná za subvenčné podvody, na základe ktorých boli poskytnuté agrodotácie na vybetónované plochy, za neoprávnené vyplácanie platieb na cudzie pozemky, za poskytovanie dotácií výpalníkom a rôznym organizovaným skupinám, za likvidáciu viacerých samostatne hospodáriacich roľníkov.

Ďalej poukázala na to, že podporovala podvodné praktiky ešte aj ako šéfka SPF a napokon nesie plnú vinu za krízu v agrorezorte, lebo je neoddeliteľnou súčasťou „agrochobotnice“. „Preto sa voči nej pokúsime vyvodiť politickú zodpovednosť,“ avizovala s dôvetkom, že opozícia bude žiadať aj vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti za všetky kauzy.

Predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová zdôraznila, že pôda je základným zdrojom našej krajiny. „Chceme, aby sme mali v obchodoch viac slovenských potravín, aby sa naše poľnohospodárstvo rozvíjalo, aby ľudia z vidieka neutekali a aby mal kto obrábať pôdu. Pokiaľ však budeme prenajímať pôdu a dávať peniaze rôznym špekulantom, ktorí sa chcú iba bezprácne dostať k dotáciám, nikdy sa nám to nepodarí,“ myslí si.

Konkrétne obvinenia vláda obchádza

Vláda s odvolaním G. Matečnej nesúhlasí a návrh opozičných poslancov vníma ako vytĺkanie politického kapitálu. V parlamente ju obhajoval minister životného prostredia za Most-Híd, Lászlo Sólymos. Vymenovával jej systémové opatrenia, ako aj dobré hospodárske výsledky Slovenského pozemkového fondu.

„Opozícii musím uznať, že v hádzaní špiny je profesionálna,“ povedal zas v rozprave predseda SNS Andrej Danko. Ministerka podľa názoru vlády od roku 2016 vykonala množstvo konkrétnych systémových opatrení v sektoroch poľnohospodárstva, potravinárstva, ale aj lesníctva a rozvoja vidieka. Hovorí napríklad o transparentnosti a zverejňovaní informácií nad rámec zákona.

V prípade navrhovateľmi prezentovaných a medializovaných problémov jednotlivých farmárov, najmä na východe Slovenska, ide podľa vlády často o súkromné majetkovo-právne spory a vyhrotené konflikty, ktorých riešenie nemá rezort pôdohospodárstva vo svojej kompetencii.

„Aj z tohto dôvodu sa ministerka G. Matečná stretla s generálnym prokurátorom a spoločne sa dohodli na riešení situácie. Agrorezort bol, je a bude plne súčinný pri poskytnutí akýchkoľvek potrebných podkladov pre potreby objasnenia jednotlivých prípadov. Jedným zo systémových opatrení je aj vznik Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv, ktorá bude tvoriť stály poradný orgán ministra,“ dodala vláda.