Ešte pred rokom sa byty a domy predávali spôsobom „kto dá viac“, teraz po miernom ochladení trhu si už realitné kancelárie musia potenciálnych kupcov hýčkať. Od konca minulého roka cítiť spomalený dopyt po nehnuteľnostiach, pričom odborníci na reality zo spoločnosti FinGO.sk hovoria o oslabení až o viac ako 50 percent.

Aj keď v každom regióne a pri každej predávanej nehnuteľnosti môže byť situácia iná, znížený dopyt podľa nich hlásia všetky krajské mestá. „Realitné kancelárie, ale aj developeri, preto budú nútení využiť rôzne marketingové lákadlá, aby tak zvýšili dopyt po nehnuteľnostiach, ktoré majú v ponuke,“ povedal odborník na reality FinGO.sk Viktor Obtulovič.

Koniec roku 2022 priniesol pokles cien nehnuteľností, potvrdila aktuálne vo svojich štatistikách Národná banka Slovenska. Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie v štvrtom štvrťroku klesli v porovnaní s predchádzajúcim o 1,9 percenta. Bol to prvý medzikvartálny pokles od konca roku 2019. „Najvýraznejší pokles sme zaznamenali v Žilinskom a Bratislavskom kraji.“ Podľa NBS sa zároveň zvyšuje podiel bytov v ponuke.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa